| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie facultati care iti ofera mai multe perspective? Sunt la filologie si inca nu m-am decis ce sa fac in viitor.Profesoara nu as vrea sa fiu. La Litere doar profesor poti iesi?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Traduceri si interpretariat... e k lumea!

| narcis13 a răspuns:

Informatica, Drept, unele facultati tehnice

| ellene a răspuns:

Depinde ce specializare ti-ai ales. Nu poti fi doar profesor... uite un link http://admitere.uaic.ro/......acultatea/ da click la fac de litere si vezi acolo

| ellene a răspuns:

Sau "Ce poți face după ce termini

Prin structura şi programele sale, Facultatea de Litere te ajută să devii fie cadru didactic pentru învăţământul preuniversitar şi universitar, fie cercetător în domeniul filologic, fie specialist în domeniile ştiinţelor comunicării, traducerii și interpretariatului." Deci avem de aleswinking

kratos
| kratos a răspuns:

Gandeste-te ca poti da masterul in alta specialitate si sa poti face ceva cu masterul.

| MissCamelia a răspuns:

Eu tot litere am facut, poti fi traducator, ministerul de justitie cand termini ii da o diploma de traducator autorizat fara examen sau vreo taxa, daca ai specializare b o lb straina, poti fi ziarist, corector sau editor la vreo editura/revista si multe altele, dc ai auzit de sotwin, cautau absolventi filologie pentru cercetare, si nu ar fi fost salariul amarat de la stat din cercetare. o colega lucreaza la hp ca si client account administrator

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa mergi pe psihologie, ai sanse sa te anajezi la resurse umane, si limbile straine sunt cautate engleza si germana mai ales.

| marga09 a răspuns:

Ai putea da la limbi straine daca iti place. poti lucra apoi in traduceri ies bani frumosi dupa cate am auzit.