| nyoentox2002 a întrebat:

Credeti că firmele sunt făcute pentru ca sa plătești taxe?

31 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, firmele sunt infiintate pentru a obtine un castig.
Taxele si impozitele tin de activitatea firmei.

| Simpatic a răspuns:

Firmele se numesc de fapt societati comerciale, ele se infiinteaza astfel pentru a fi legale si recunoscute
plata taxelor este altceva si vine la "pachet" cu infiintarea unei societati
altfel nu s-ar putea face o multime de lucruri, nu s-ar putea elibera facturi nu s-ar putea oferi garantii etc
si bineinteles s-ar face evaziune fiscala maxima...desi si asa se poate face, unii fac fara probleme

nu doar ca SRL/SA platesti taxe si ca persoana fizica ai de platit taxe si impozite, cel mai simplu exemple impozitul pe masina sau imobile

| Furnicuta000 a răspuns:

Normal. Nu poti sa faci nimic in viata asta fara sa platesti taxe. Nu poti sa fii angajat fara sa platesti taxe, nu poti detine o casa sau o masina fara sa platesti taxe si sub nicio forma nu poti avea o afacere din care sa-ti iasa bani fara sa platesti taxe, ba mai nou taxele s-au facut asa de mari ca multe firme s-au inchis

| nyoentox2002 explică (pentru Furnicuta000):

50% de acord cu tine! cu mașina cu casa, dar la angajat daca ești la negru nu plătești taxe, tata de exemplu e lăutar și nu are firma și nu plătește taxe decât taxele la mașină și pe casa dar impozit pe venit nu

| johnnny123 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Și ți se pare un motiv de laudă să fii un parazit care nu contribuie cu nimic, dar profită de impozitele pe care le plătesc oamenii cinstiți?

De câte ori mergi pe un drum public cu mașina aia, mergi pe un drum construit și întreținut din banii oamenilor plătitori de impozite. Când mergi la școală de stat, mergi pe banii oamenilor care plătesc impozite. De câte ori mergi la spital, mergi tot pe banii oamenilor care plătesc impozite. Când îți ia foc casa, vin să ți-o stingă niște pompieri plătiți tot din banii oamenilor care plătesc impozite... și tot așa.

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Iar o iei de la capăt cu munca la negru? Nu te ai prins inca că nici măcar pe TPU nu încurajează nimeni sustragerea de la plata legală și nu încurajează evaziune fiscală?

Cred că e pe puțin a 20a întrebare când ți se explică lucrurile astea.

Nu e deloc de lauda, normal, legal și nici măcar în interesul lui personal că tatăl ta e un evazionist fiscal. Nu îl mai lua de model.

| nyoentox2002 explică (pentru johnnny123):

Pai că circula pe drumuri cu mașina, el plătește o taxă adică rovinietă, și alta chestie că sa știi, mama lucrează cu carte de munca normal și îl asigură și pe tata daca vrea sa se duca la spital! Și de ce să impartă banii cu statul? oricum tata nu prea are cantari și dacă are ia 500 maxim 1000 lei pe o cântare și mai mult câștigă din bacsis, daca ii dă oamenii, că sunt zile in care vine cu 5000 lei acasă, sau că vine cu 200-300 lei in plus!
Și oricum nu e vorba de pompieri, școli și așa mai departe, majoritatea se duc pe pensiile speciale ale parlamentarilor, că oricum toți au furat țara! in Romania din salariul tau ți se scad 61 % nu mi se pare normal, și în restul tarilor taxele din salariu sunt de 20-30%!
Și inflația s-a mărit foarte mult, in Romania preturile sunt că în afară chiar și mai mari nu prea poți trăi cu 2000 lei salariu, daca ai familie nici 4000 lei nu îți ajung!
Oricum recunoaște daca ar fi după tine nici tu ai plati taxe pentru hoți!
Și de exemplu astea care își deschid chioșcuri îți garantez că nimeni nu declară fix cat au făcut, normal că se declară mai puțin decât au făcut, pentru că nimeni nu încasează bani cu cardul!
Daca votezi cu ciordacu sau cu ciuca e clară treaba?

| johnnny123 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Lasă, lasă, nu-mi mai explica tu mie cum funcționează
bugetul și economia. Ai demonstrat în nenumărate rânduri că habar nu ai.

Nu, nu votez nici cu ciordacu, nici cu ciucă. Și nici eu nu sunt mulțumit de modul în care este irosit și furat banul public.

Dar asta nu înseamnă că mă sustrag de la plata impozitelor. Pentru că o țară nu are cum să funcționeze dacă nimeni nu contribuie la buget. Iar evazioniștii nu sunt niște "eroi" care se opun opresiunii statului (cum crezi tu) ci sunt o mare parte a problemei.

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Daca ar fi după tine nici tu nu ai plati taxe la stat! El plătește taxele la mașină, adică rovinietă că circula cu mașina, impozit, asigurare, și taxele sunt prea mari pentru banii pe care iau oamenii! Adică tu sa iei salariu 2000 lei și să plătești tot 2000 lei asigurare nu mi se pare normal! chiar deloc! e normal că dacă tata s-ar angaja i s-ar opri la stat carte de munca! Dar el cum își face banii lui din cantari normal ca nu dă că el nu încasează banii pe card! De exemplu nici oamenii care se duc la prășit nu plătesc la stat așa că nu se poate numi evazionist, evazionist sunt astea că nu plătesc cartea de munca la angajați și își pun banii la ei in buzunar, na normal că ție îți convine sa lucrezi la negru și să fie în avantajul tău nu a angajatorului!
Și știi de ce multi fac evaziune? din cauza că taxele sunt mult prea mari, cam 61% din salariu ți se duc și mai ramai cu 39% aducă noi muncim 2 zile pentru noi și 3 zile pentru stat, și banii pe care ii plătim noi se duc pe pensiile speciale ale parlamentarilor, înseamnă că sigur votezi cu ciordacu

| nyoentox2002 explică (pentru johnnny123):

Tara nu funcționează din cauza că au furat toți de după ceausescu și au vândut țara, și acum tara are datorie cam 366 miliarde de euro, că da a nu era vândută tara trăiam și noi mai bine! Oricum eu o sa votez Sosoaca, că restul sunt niste escroci

| johnnny123 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu am nicio îndoială că nivelul tău redus (spre inexistent) de înțelegere te face votantul ideal al lui Șoșoacă.

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Că sa vezi, eu îmi plătesc taxele la stat și mai dau și extra atât la pensie cât și la sănătate. Deci daca e după mine eu deja plătesc în plus. Pentru că vreau la bătrânețe sa am pensie din care să mă pot hrăni.

Și da tatăl tău este evazionist. Nu exista nicio scuză că ia banii nu știu cum. Ți mă mai explicat de 1000 de ori. Tu nu vrei si nu vrei să înțelegi.

Și nici măcar nu știi cât sunt taxele alea că arunci așa niste cifre in neant.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru nyoentox2002):

La negru o duci bine daca nu te toarna nimeni si deci trebuie sa ai niste pile pe undeva. Nu am vazut pana acum pe nimeni care sa tina o afacere la negru mai mult de 1 an. Si cu acte poti sa fentezi unele lucruri dar nu la nesfarsit

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Astea sunt vrajeli cu la negru o duci bine. Bine că ce? Că dacă vrei o casa sau o mașină să nu poți să faci o plata prin banca?
Sa nu ai o asigurare de sănătate, de pensie? O posibilitate de credit?

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Pai 42% +19% TVA de am calculat bine! Și mie nu îmi convine să dau tinerea pe bătrânețe! Că atunci când ești bătrân nu ți se mai scoală ***,ți se duce toată frumusețea! Mai mult un om tânăr are nevoie de bani,mai scoți o gagică în oraș, te mai duci prin cluburi, te distrezi! Și e o mare greșeală că cotizezi la pensie, ia gândește-te dacă nu apuci pensia și dai coltul, ai cotizat degeaba! Știu multi care au lucrat 30-40 ani și au maxim 1500 lei pensie!

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Și tata nu folosește cardul când cumpăra sau vinde, tot bani lichizi sunt baza

| nyoentox2002 explică (pentru Furnicuta000):

Depinde ce fel de afacere, că la tata e altceva doar canta la un instrument adică adica la orga și se duce la nunti și la botezuri

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

După cum ziceam nici măcar nu ai idee ce taxe plătește un salariat.
Nici nu știi care e treaba cu TVA. Samd.
Da nici nu mă chinui sa îți explic că nu are sens.

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai nu folosește cardul că nici nu ar avea cum. Dar un om care trăiește decent folosește cardul, că poate vrea sa cumpere un bilet de avion, sa rezerve o vacanta unde samd...

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

TVA e taxa cu valoare adăugată care se plătește 19% la fiecare produs in parte!

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Așa. Și ce treabă asta are cu taxele pe salariu?

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Cardul e pentru sclavi,banii lichizi sunt baza! Cardul e că se ne aibă subcontrol,că dacă mulți o să înceapă să folosească cardul o sa elimine cash-ul și dacă se scoate cash-ul am belit toți cariciul! Nu mă refer din cauza evaziunii fiscale, mă refer că e mai avantajos cash-ul că nu îți trebuie curent! că dacă ți s-a luat curentul ai belit-o că ramai fara bani de mâncare, de exemplu daca vine un hacker și îți fură toți banii de pe card, banca nu răspunde de ei! Deci ce pot sa zic, tot cash-ul câștigă în fața cardului!

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Pai are treabă că tot noi plătim tva-ul, 42 % îți ia statul, și când îți iei produse încă 19% deci na, după salariu nu mai ramai cu nimic, bani nu mai au valoare

| nyoentox2002 explică (pentru johnnny123):

O sa vezi că o să iasă Sosoaca și o să iasă țara bine,Sosoaca spune adevărul în față! Ea e singura care poate face ceva!
Și așa tara nu o sa mai fie furata! Daca nu candidează Șoșoaca eu nu mă duc la vot, că toți sunt niste excroci! Ciolacu, Ciuca ii f** in gură, daca iese Ciolacu am belit toți pla, că o să vrea să scoată cash-ul!

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Te a prostit cu mizeriile ei Sosoca este?

Ești atât de scurt la minte încât tu chiar crezi că o persoană plătită pe fata de ruși și care tot ce a făcut a fost sa urle, la propriu, sa urle in live uri pe Facebook iti zice tie adevarut si va fata tara bine?

Hai mă băiatule, nu cred că poți fi așa scurt la minte. Fii serios.

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Vreo dovadă că este plătită de ruși,se pare că nu eu,tu ești scurt la mine că nu gândești,eu gândesc foarte bine, ea spune adevărul pe fata, gen ea e un fel de Vadim Tudor că așa era și el! Că dacă era Vadim Tudor președinte putea să schimbe țara asta, dar el a fost omorât de ăștea! Este un om care putea sa schimbe țara asta și ai fi de acord cu mine:Gigi Becali, el 100% ar scăpa Romania din Datorii, Romania a fost una dintre cele mai bogate țări din lume până da fie vândută, pe timpul lui Ceaușescu alta tari aveai datorii la noi

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Dude... e prezenta mereu la ambasada Rusiei... Si nici nu se ascunde, Ce cacaturi de dovezi vrei mai multe de atat.

Dar in rest ok,
Sosoaca iti spune adevarul.

Esti amuzant,

E trist ca manipuleaza oamenii needucati cu scandalul si panarama pe care le face. Dar stie ca aceste categorie poate fi atrasa doar asa vorbim pe limba voastra,

Si la tine lucrurile se leaga, ca e clar ca stai prost pe partea de educatie, nu intelegi economia, nu intelegi cum functioneaza un stat modern dam si totodata fan Sosoaca si Becali. Se leaga lucrurile.

La urma urmei nu e vina ta.

Cat despre vremea lui Ceausescu sa nu vorbesti daca nu ai trait atunci ca nu stii nimic,

In fine, cu un personaj ca tine care are asemenea idoli eu inchei discutia, Dar un sfat de la mine, ca ti-am dat de multe ori sfaturi pe TPU, Nu te lasa prostit de scandaluri ieftine, circ si panarama marca aur si Sosoaca. Ei nu vor face niciodata nimic, dar absolut nimic pentru tine, Drept dovada ca au deja 4 ani in Parlament si nu au facut absolut nimic, nici macar o propunere legislativa, doar scandal, circ, panarama, Sa te intrebi de ce circul asta? Simplu, pentru ca circul prinde la oameni cu educatie mai putina, Ei atat inteleg ca Sosoaca e anti sistem si vrea sa schi, be ceva, cand in realitate Sosoaca nu e nimic, doar un agitator platit de Rusia si atat.

Eu iti garantez ca in particular Sosoaca nici ea nu crede ce face zi de zi la munca.

Si cu asta te am pupat.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru suntserios):

Bine si atat. Stiu eu pe unul cu o frizerie la el in curte, nu plateste 1 leu la stat si nu ii face nimeni nimic. Are foarte multi prieteni si cunostinte ca mereu e plin de oameni si abia face fata. Desigur ca banii sunt pe masura. Chiar o sa pun o intrebare legata de asta ca nu mi se pare normal ce face. Adica nu are nimic inscriptionat, nu scrie nicaieri "frizerie" pe cladire dar toata lumea stie ca e frizerie acolo (e oras mic). Cat despre spalarea banilor cred ca se descurca el. Are nunta anul asta. Nu poate sa spuna ca a adunat 50.000€ la nunta, sa se duca la banca sa ii depuna si apoi sa-si ia o casa? Nu cred ca te verifica aia in cazul asta. Uite ca astora tupeisti si cu multe cunostinte le merge bine. Oricat am incerca noi sa facem totul corect si sa traim bine, nu avem loc de astia

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pai da, așa am auzit și eu pe unul care a spart o bancă și a avut bani multi. Tot printr o infracțiune.

| johnnny123 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Șoșoacă este o trompetă a lui Putin care nu se pricepe la altceva decât la scandal și la mahalageală. Nu are absolut nicio capacitate de a conduce o țară. Iar retorica ei nu atrage decât oameni extrem de rudimentari în gândire (ca tine, de exemplu), care confundă zbieretele cu competența și extremismul cu patriotismul.

| KovacsB a răspuns:

Clar. Daca ai firma mai mult de 50%din banii pe care ii castigi se duc la bugetul de stat sub diferite denumiri.