| Edmonds2342 a întrebat:

Credeți că meseria de tehnician dentar va dispărea în viitor?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Meseria de tehnician dentar, chiar daca nu va disparea total, se va schimba si se va restrange radical, chiar in viitorul apropiat, asemanator cu multe alte meserii "traditionale".
Cauza este evolutia tehnologica.
Cu un scaner si o imprimanta 3D, o proteza intreaga (sau piesa partiala) se poate face pe loc, chiar la medicul dentist, in mai putin de 10 minute, cu precizie. Cu toate ca inca sunt scumpe, investitia intr-un asemenea echipament se poate amortiza in 1-2 ani la preturile protezelor de astazi, dupa care costul unei proteze ar fi de doar cativa lei (costul materialelor folosite).

| ALGator a răspuns:

Probabil ca va fi nevoie, din comoditate, tot de un tehnician dentar care sa minuiasca masina. Un stomatolog "nu va pune mina" sa faca el asa ceva :-)

| Bula a răspuns:

Nu e sigur. Stomatologul de ce sa plateasca un tehnician, daca singur si comod poate sa rezolve "problema"?
Scaner-ul, de marimea unei cutii de chibrite (sau mai mic) se introduce in gura pacientului, iar la final se "tipareste" proteza si se introduce in gura pacientului. Intre timp, daca vrea sa faca modificari, editeaza "proiectul" din cateva click-uri...

| ALGator a răspuns:

Asa e, un stomatolog care plateste un tehnician trebuie sa aiba comenzi pentru el.
In Occident cabinetele medicale nu au tehnicieni proprii. Lucrarile se comanda centralizat la laboratoare care le confectioneaza.
Bineinteles ca noua tehnica va putea schimba lucrurile in directia in care spui, ca insusi stomatologul sa isi confectioneze lucrarile.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu va disparea niciodata!
Avem nevoie de tehnicieni dentari, ca odata cu varsta pierdem si dantura si protezele, ori coroanele dentare, sunt la mare cautare laughing

| octav005 a răspuns:

Nu cred.

| Iftode_Costina_1990 a răspuns:

Nu...e imposibil