| KaMy a întrebat:

Credeti ca profesia de phsiholog merita >? Astept raspunsuri

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai calitatile necesare si iti place, atunci raspunsul este da, in caz contrar este nu. Gandeste-te ca poate fi o profesie pentru toata viata si daca nu-ti va placea o sa fie un chin. Succes si numai bine!

| Gizăz a răspuns:

Orice profesie merită atunci când îţi place ce faci. Dacă vrei să intri DOAR pentru bani atunci nu se merită. Pentru această profesie, ideală e o persoană caldă, prietenoasă şi analitică; să nu mai vorbesc de faptul ca psihologii buni au o inteligenţă nativă mare. Ca în orice altă specialitate, se merge după reputaţie. Cei făcuţi să fie psihologi nu au nevoie de facultate pentru a ridica moralul unui om. Eu trec acum în anul III în cadrul acestui tip de facultate la Universitatea Bucureşti şi am deja o slujbă garantată în oraşul natal; sper să fie bine şi am încredere.

Apropo, vezi că meseria e aia când învârţi de şurub, asta e profesie.

| Gizăz a răspuns:

@MuabDib: Tu eşti exemplul perfect de om cu mentalitate tipic medievală. Numai în România se poate credă că vizita la psiholog înseamnă ca o persoană are probleme la cap. Nici măcar daca te duci la psihiatru nu poţi spune asta neapărat.

| Gizăz a răspuns:

Eu îmi cer scuze dacă am părut ofensiv dar na, mai greu cu umor în text. Am generalizat pentru că mulţi chiar cred ce ai zis tu în glumă şi ştiu multe cazuri. Unii m-au întrebat dacă o să devin doctor de nebuni. laughing Psihologul nici măcar nu e doctor, psihiatrul e doctor şi pentru asta trebuie să faci facultate de medicină.
În societatea românească vizita la psiholog e privita ca ceva din altă lume şi ţi se pune emblema de dement. Numesc societatea românească medievală pentru că eu chiar cred că este şi sunt atâtea exemple.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce cind vine iarna ma intristez si imi perd increderea in mine

| shtephie a răspuns:

Si eu vreau sa urmez limbi straine si psihologiehappy
Se merita tot ceaa ce faci, daca faci cu placere si devotamenthappy

| KaMy explică:

Intrebarea era modificata dar nu apare schimbatawinking

| eeleeeeeeeelllll a răspuns:

Daca te pasioneaza da happy este o profesie interesanta[parerea mea].

xoxo

| MuadDib a răspuns:

La cati nebuni sunt in tara asta sigur o sa faci avere laughing

| MuadDib a răspuns:

@Spineshivers, gluma asa nevinovata mi-am spuns-o mie insumi in copilarie, cand si eu vroiam sa devin phsiholog. Poate ai dreptate poate am o mentalitate medievala, dar nu asta conteaza. Nu cred ca un cabinet de phsihologie e acelasi lucru cu un azil de nebuni,. Imi cer scuze ca nu am un simt al umorului dezvoltat, nu am vrut sa jignesc pe nimeni, imi pare rau. happy
Profesia de Phsiholog e grozava, dar eu nu as avea destula putere sa ii ridic pe altii sad
Oh... si inca ceva, ma deranjeaza acel "numai in Romania", ai putea zice "numai tu", si m-as fi simtit lezat si mustrat, nu condama o tara pentru un pustan cu mentalitate medievalawinking

| viki_6185 a răspuns:

Eu cred ca da daca esti un psiholog bun si stii sa te faci cunoscut. poti fi bun daca iti place sa asculti problemele oamenilor si sa ajuti