| GOLD99 a întrebat:

Cu cat se plateste un medic stomatolog in Romania, dar in alte tari? funda

6 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

In Romania este o afacere privata in 99% din cazuri dentistii avand propriile cabinete. Acum desigur ca unii castiga mai bine si altii mai rau. Unchii mei sunt dentisti cu un cabinet superb ( asta conteaza enorm, au receptie, semineu, canapele si plasme, uiti unde esti pana sa intri pe scaun laughing ) si castiga foarte bine, fiind si foarte buni. Unii castiga mai putin dar cei mai multi nu mor de foame. Afara depinde de asemenea. E greu insa sa pleci afara pentru ca de asemenea cei mai multi dentisti au si afara cabinete proprii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai majoritatea medicilor dentisti au cabinete proprii si ca orice afacere merge bine sau prost in functie de cat de bun esti si cat de bine stii sa iti promovezi afacerea. daca lucrezi la stat (in spital) probabil vei avea un salariu de mizerie undeva la 1500 ron, poate ceva mai mult daca faci parte si din invatamant.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca e cabinet personal poate castiga si 10000 pe luna, in alte tari nu stiu

| Niklauss a răspuns:

Depinde de cabinet

| Kitte a răspuns:

Salut. In mod normal salariul unui stomatolog porneste de la 1500 de euro si poate ajunge chiar si pana la 3000-3500, dar in ziua de azi, multe cabinete sunt particulare.

Iar in exterior salariile se dubleaza fata de Romania, poate ajunge chiar si la 5000-6000 euro.
De exemplu in Franta, salariul porneste de la 3000 de euro. Uita-te pe acest site.

http://infomunca.ro/Job/Details/34258

Funda? :-D

| GOLD99 explică (pentru Kitte):

Eu vreau sa stiu comparativ cum sa plateste de la stat un medic stomatolog in Romania si cum se plateste in alte tari