| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce se ocupa inginerul agronom? Ce studii iti trebuie ca sa devii inginer agronom? Mersii happy

3 răspunsuri:
| ioana1704 a răspuns:

Iti trebuie facultatea de stinte agricole. Daca ai o ferma renteaza sa faci facultatea. acum e o meserie moarta.

| onasis1961 a răspuns:

Facultatea de Agronomie! Agronomia este un complex de ştiinţe care cuprinde totalitatea cunoştinţelor teoretice şi practice referitoare la cultivarea sistematică a pământului şi producţia agricolă

Agronomia se împarte în cinci mari grupe:

ştiinţele biologice: pedologie, agrotehnică, fitotehnică, legumicultură, pomicultură, viticultură, microbiologie, fitopatologie, zootehnie, medicină veterinară;
ştiinţele mecano-tehnice: agromecanica, electrotehnica agricolă, construcţii şi instalaţii agricole;
ştiinţele despre lucrările de îmbunătăţire a solului şi despre recuperarea pentru agricultură a terenurilor, ameliorarea solurilor;
ştiinţele economico-organizatorice: organizarea teritoriului şi a societăţilor agricole, planificarea, economia agrară, statistica şi contabilitatea;
ştiinţele despre păstrarea şi prelucrarea produselor agricole: păstrarea produselor agricole în magazii, silozuri şi frigorifere, prelucrarea produselor vegetale şi animale în produse finite.

| Strwberrs a răspuns:

Facultatea de Agronomie si stiinte agromone. Sper ca te am ajutat! Bafta la studiu. Paaa!