| afrodita3333 a întrebat:

Cum ajung sa lucrez intr-o firma de organizare de evenimente? Ce facultate trebue sa fac si cum sa procedez?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca ai nevoie de o facultate speciala pentru asa ceva. Acuma depinde insa si ce post vrei sa ocupi, poti sa faci economie pentru posturi financiare, ceva informatica pentru partea de tehnica, ceva design pentru partea de aranjamente, management pentru partea de coordonare, marketing pentru partea de vanzare

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Prima data "trebuie" sa inveti limba romana.

| 1dintrevoi a răspuns:

Daca esti descurcareata, ajungi sa organizezi evenimente si fara o facultate anume. De obicei de partea asta se ocupa agentiile de publicitate si/sau PR. Sper sa nu spun prostii. Ca raspuns la intrebarea ta: Comunicare si Relatii Publice / Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii sau Publicitate (e una la SNSPA, dar nu stiu daca a fost acreditata intre timp). Mai stiu psihologi care lucreaza tot pe partea de evenimente, dar nu stiu cat la suta a contat studiile de acest tip la ei... Spor!

| CreateriaEveniment a răspuns:

Cel mai important este sa iti doresti si sa ai simt artistic. Poti sa incerci si la www.createria.ro

| gabrieln a răspuns:

Din ce stiu nu cred ca exista o asemenea scoala (facultate). Acum depinde ce-ti doresti:
- sa fii doar angajat;
- sau sa fii tu angajatorul (adica propria afacere).
Pentru a avea propria afacere nu neaparat trebuie sa faci o scoala de profil, poti foarte simplu sa faci ceva cursuri de antreprenoriat care iti vor deschide mai bine ochii privind conducerea unei afaceri. Iar pentru specificul tau (organizator de evenimente) iti trebuie un grup foarte mare de prieteni care sa aiba incredere in tine si carora sa le poti organiza tu evenimentele (astfel castigi experienta). Iar pe baza experientei castigate (ce reprezinta un "MUST") si a cursurilor urmate poti sa-ti lansezi propria afacere.