| jess179 a întrebat:

Cum as putea sa am o cariera pe mare? Gen conducator de vapor, vas de croaziera.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| bbr91 a răspuns:

Pentru a ajunge ofiter in marina civila, trebuie sa fii absolvent(a) al unei facultati de marina civila: Universitatea Maritima Constanta sau Academia Navala "Mircea cel Batran" Constanta. Nu conteaza ce liceu ai facut. Pentru a naviga ca nebrevetat (marinar, steward, bucatar, menajer etc.) nu ai nevoie decat de cursurile de Basic Safety Training. Oricum toate astea se fac la Constanta.