| MadalinMikey a întrebat:

Cum e la profilul Pedagogic? Imi poate spune cineva? Materiile le vreau in special!

3 răspunsuri:
| Justlikeme11 a răspuns:

Buna! Este frumos, dar ai putin de munca in practica pentru ca trebuie sa predai cam de 2-3 ori pe semestru incepand din clasa a 11-a happy...eu am fost la acest profil si pot spune ca e o alegere buna, mai ales pentru bacalaureat pentru ca am dat la romana, logica si matematica (modulul 4 care este cel mai usor modul si numai cei de la pedagogic il au) si pot spune ca s-au luat notele cele mai mari la noi la acest profil, fara de alte profile. In rest, ca materii: romana, mate (M4), 2 limbi straine, pedagogie (o materie destul de grea, dar de folos), stiinte ale naturii, logica (numai in clasa a 9-a), TIC, psihologie (numai in clasa a 10-a), geografie, istorie, sport, muzica, desen, religie, filosofie (in clasa a 12-a), in clasa a 9-a vei avea metodica la unele materii ( dar nu e ceva cu care sa-ti bati capul), practica vreo 3-4 ore pe saptamana sau la sfarsitul semestrului.Nu stiu cum e la altii, la noi a fost in fiecare saptamana cate 4 ore ( un semestru la gradinitia, un semestru la scoala- la I-IV).

Eu te sfatuiesc sa alegi acest profil, chiar daca nu esti sigur/a ca mergi mai departe pe partea asta de invatamant, te ajuta si te formeaza ca om, e frumos pentru cei ce sunt pe latura de uman, si mai putin pe partea cu stiintele exacte!

| MadalinMikey explică (pentru Justlikeme11):

Multumesc mult! Apropo, acele teste eliminatorii de la inceput sunt grele? Imi poti spune ce ti-au dat de facut tie cand ai dat testele?

| Justlikeme11 a răspuns (pentru MadalinMikey):

Nu sunt grele, eu am avut 4 probe: desen (am pictat natura statica), sport (cateva exercitii de incalzire), romana (de recitat o poezie, la alegere) si muzica ( interpretarea unui cantec dintr-un repertoriu de 5 cantece alese de tine din clasele anterioare ), dar la noi toata lumea a trecut toate probele si apoi s-a luat in functie de medii... deci nu te stresa cu probele...insa asta s-a intamplat acum 4 ani jumate, acum nu stiu daca s-a mai schimbat ceva. Mai intreaba! Iti doresc succes!