| almaz a întrebat:

Cum e sa lucrezi in multinaționale?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Majoritatea multinaționalelor oferă salarii mai mult decât decente și o groaza de beneficii pentru angajați. Team building uri, săli de sport, pensii private, asigurări medicale șamd. În general lucrezi în colective destul de competente însă contează mult cât de organizați și pricepuți sunt managerii. E totuși și un stres mare, majoritatea multinaționalelor pun termene limita destul de strânse la mai toate proiectele

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Foarte tare, ai salariu bun dar lipeste viata sociala cu desavarsire.

| NLS a răspuns:

Depinde despre ce post e vorba.
Dar aproape orice ar fi, e mai obositor decat intr-o firma mica, unde lucrurile sunt simple si totul e usor de gestionat.

In compania noastra birocratia e dusa la extrem, si e logic sa fie asa, caci e vorba despre inginerie pentru domeniul farmaceutic. Fiecare bucata de metal ce intra in masinarie si ia contact cu licidul trebuie sa aiba un certificat de calitate de la producator, si o sarja sa poti avea transparenta de la semifabricat pana la o anumita piesa din masina.

Daca intr-o fiola de-a noastra se descopera un microb sau un copr strain ce provoaca daune unei persoane, firma noastra plateste despagubiri de cateva milioane de euro, deci totul e verificat la extrem, fiecare milimetru prin care curge lichidul farmaceutic in fiola proaspat formata in matrita este intai dezinfectat cu abur la 200 grade Celsius. (peretii matritei sunt in acelasi timp raciti cu apa, pentru ca peretii sticlei sau fiolei formate sa nu se topeasca).

De multe ori se complica treaba din cauza furnizorilor, care isi schimba designul prduselor, si cand vrem sa cumparam noile variante ca piese de schimb pentru masinile deja livrate clientilor nostri, constati ca nu se mai potrivesc, si fie esti nevoit sa cauti piese alternative la alti furnizori, fie trebuie sa aduci modificari ansamblului din masina unde vine integrata piesa.

Si exemplele continua... zi de zi dai peste alte complicatii, si chiar daca lucrezi de 30 de ani acolo, zi de zi inveti ceva nou, si te lovesti de alte probleme.

E foarte obositor, dar in acelasi timp, prefer un astfel de mediu activ, decat sa lucrez intr-o firma unde stiu exact ce ma asteapta maine.

| InteractiV a răspuns:

Depinde din ce punct de vredere intrebi. Ce criterii te intereseaza.

| almaz explică (pentru InteractiV):

Per total, avantaje, dezavantaje, etc...

| Last13Lucky a răspuns:

Depinde de domeniu, de firma. Sunt multe chestii care le diferentiaza, chiar daca la baza toate sunt *multinationale*. Eu lucrez intr-o banca straina de ex. Munca si colectivul imi plac, in schimb sunt momente in care incearca sa te epuizeze ca sa aiba ei cat mai mare randament. Pentru *ai mei* nu prea se intelege cand spui ca esti obosit.

| CoconutMind a răspuns:

Viață de robot! Totul e programat, la locul lui! Ești obligat prin contract să accepți, să colaborezi și să relaționezi cu orice descreierat, handicapat, travestit etc. Altfel, ești dat afară pe motive de discriminare. Mai mult, orice idee bună e binevenită, dar nu și răsplătită. În cel mai bun caz vei deveni angajatul lunii, ți se va pune o poză la intrare pe hol și cam atât. În schimb ideea ta poate aduce milioane companiei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CoconutMind):

Depinde de domeniu si de multinationala, nu toate sunt la fel.

| suntserios a răspuns (pentru CoconutMind):

Și dacă relaționezi cu un travestit despre care discuti finanțe, programare, marketing șamd îți pica plombele sau?

| CoconutMind a răspuns (pentru suntserios):

Nu, dar m-aș simți de parcă mi-ar fi căzut ouăle!

| CoconutMind a răspuns (pentru CoconutMind):

E doar o preferință personală. Nu am nimic cu nimeni. Fiecare face ce crede de cuviință.

| Last13Lucky a răspuns (pentru CoconutMind):

Nu stiu unde ai lucrat tu de ai avut contact cu descreierati, handicapati sau travestiti. Dar imi suna a bordel gay, ieftin de prin Germania sau Olanda. Schimba-ti si tu domeniul laughing

| CoconutMind a răspuns (pentru Last13Lucky):

laughing) în nici un caz! Oricum, o companie uriașă! Are monopol! Dar nu mai contează. Ideea este în felul următor: multiculturalismul distruge cultura.