| anonim_4396 a întrebat:

Cum ma pot angaja la politia rutiera, ce conditii trebuie sa indeplinesc, ce scoala trebuie sa fac, cat dureaza si cat este salariul?

2 răspunsuri:
| Maria_9493 a răspuns:

Din cate stiu eu, pentru a deveni politist poti urma Academia de politie sau Scoala de subofiteri (Campina). In legatura cu conditiile pe care trebuie sa le indeplinesti, stiu ca in ceea ce priveste inaltimea nu mai sunt asa stricti, dar e de preferat sa ai peste 1. 60. Trebuie sa fii sanatos tun si sa ai rezistenta fizica(pentru ca vei ave un examen medical si o proba fizica). Cursurile Academiei dureaza 3 ani, iar la Campina mai putin, dar evident ca este mai bine sa termini academia. Cat despre salariu; cineva care a terminat la campina si are si facultatea de drept, castiga in jur de 1500 lei. S-ar putea sa castige mai mult, nu stiu acum cu micsorarile salariale. Cei care termina academia castiga ceva mai mult...

| カルメン a răspuns:

Nu merita sa te faci politist in ziua de azi.au salariile foarte mici si in plus nici macar nu sunt respectati pentru ceea ce fac.mai au si salariile de nimicstraight face