| NiculaiMarianTraian a întrebat:

Cum pot deveni it ist fara facultate si ce salarii sunt?

Răspuns Câştigător
| AlexMh a răspuns:

Ca sa devii IT-ist nu ai nevoie de nici o facultate. Cunosc personal programator la o firma reputabila (nu dau nume) care nu are nici bacul luat. Are salariu de 20.000 lei. Am vorbit cu cei de la Scoala Informala de IT, si au specificat clar ca facultatea nu are absolut nici o relevanta pentru firmele din sectorul acesta.

Fii autodidact, invata singur, sunt o gramada de tutoriale gratuite si platite. De asemenea iti recomand sa strangi niste bani si sa faci o scoala de genul scolii informale de IT, fiindca iti pot asigura un loc de munca atunci cand termini si sa te bage imediat ca sa nu mai pierzi timpul cu cautarea. Salariile nu e nevoie sa ti le zic, le cunosti si tu. Pleaca de pe la 800 de euro in medie, si ajung cam pe la 5000 in functie de grad, vechime si experienta. Asta spun in Romania, in strainatate sunt exponential mai mari.

Nu ai nevoie decat de timp, vointa si o gandire analitica. Bafta!

5 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Nu poti. O specializare se castiga prin studiu si diploma de absolvire a unei facultati cu profil electronica, calculatoare...
Poti lucra ca muncitor necalificat care strange niste suruburi si se crede zeu. Asta pana cand o sa apar niste tinereu cu diplome si specializari CISCO si Microsoft si sa-ti dea un sut in fund de la jobul tau.

| suntserios a răspuns (pentru Eugen80):

Esti intr-o mare eroare. Tinererii aia cu diplome cisco ai Microsoft e foarte probabil sa nu stie deloc programare. Iar diploma nu te face un programator.

| JicaContra a răspuns (pentru Eugen80):

Eu SUNT ITst si am salariu mare si nu am facut nici o fuckultate... EVAH!

CISCO e doar o ramura a IT-ului si anume NUMAI networking si CISCO configurations, IT este o umbrela care acopera multe, multe, MULTE, MULTE DISCIPLINE!

si ca sa iti dau un exemplu idiot, poti sa inveti efectiv ceva de gen asterisk, care e un sistem de telefonie REAL, cunosc pe cineva care a luat un router cu port de telefonie care a costat 150 lei l-a resoftat cu openwrt si l-a transformat intr-o centrala telefonica pentru 10 angajati, cu o linie telefonica externa si vorbeau intre ei sau cu exteriorul pe IP phone care chiar exista fizice si aplicatii pe telefon/calculator, altfel asa o centrala incepe de la 4mii de lei in sus, deci daca stii asterisk bine ai sanse sa iti gasesti de lucru, si nu e mare rahat, eu am facut un robot telefonic care iti inregistra mesajul, iti dadea informatii in functie de ce taste apasai si te redirecta la alt numar daca nu erai satisfacut in... 2 zile de studiu... FARA NICI O FACULTATE!

deci, raspunsul e sa iei la rand ce crezi tu ca te coafeaza mai bine si apoi sa cauti pe google/utube si sa iti dai singur proiecte de studiu
in cel mai rau caz poti chiar sa intri pe t0renti, sunt o tona de cursuri care se vand pe internet si le iei de acolo gratis (asta o fi piraterie, dar cand e vorba de a invata ceva folositor, consider ca merita inchis ochii la asa ceva, Amazon de exemplu nu urmareste pe nimeni care comite frauda cu carduri bancare daca isi cumpara numai carti de studiu)

| Eugen80 a răspuns (pentru suntserios):

Ce legatura are strict programarea? Sa fii IT-ist nu inseamna sa stii programare, asa cum daca stii programare nu inseamna ca stii cu ce se mananca service-ul IT.

| BilaRomânească a răspuns (pentru Eugen80):

Nu ai nevoie de diplomă de facultate în IT. Contează mai mult ce proiecte ai la portofoliu și ce știi să faci.