| 1Mihai1 a întrebat:

Cum pot deveni primar? ce studii imi trebuie?

10 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Trebuie sa stii sa minti bine...O sa fac, O sa va dau.

| ombladon a răspuns:

Asta nici nu se mai pune in discutie laughing

| 1Mihai1 explică:

TPU

| mennenspeed a răspuns:

In primul rand trebuie absolvita facultatea de minciuni, sa spui la toata lumea ..ca faci si ca dreji tot felul, ce nu are orasul/jud. Si este simplu, la mine in localitate, oameni de la "coada vacii" cu 12 clase au ajuns sa candideze pentru primarie si acum sunt smekeri. iti urez bafta

| taviyamato2 a răspuns:

E foarte greu sa fi cinstit cu aceste partide din ziua de azi. Dar fi tare, daca esti primar trebuie sa iti ajuti comunitatea, dar e coruptia atat de mare in partide incat e imposibil sa faci asa ceva.

| AlwaysMe a răspuns:

Hai sa iti zic eu cum sta treaba.Cunosc primari cu 8 clase...in primul rand trebuie sa ai peste 25 de ani..si cel mai important lucru sa stii cum sa iti atragi sustinatori, sa iti placa sa te implici....si normal sa minti.Studiile chiar nu conteaza.Acum depinde si de zona in care stai pentru ca degeaba ai facultate sau stiu eu ce daca stai la sat si celor de acolo nu le pasa + oricine e pe interes asa ca daca le dai ceva o sa vezi ce repede iti vor devenii aliati

| 1Mihai1 explică (pentru AlwaysMe):

Da, dar unde trebuie sa ma inscriu?

| AlwaysMe a răspuns (pentru 1Mihai1):

Ca sa candidezi? in primul rand trebuie sa ai un partid politic... daca nu ai si vrei sa candidezi independent trebuie sa strangi semnaturi dar depinde de numarul de oameni din oras/sat. Daca ai un partid politic atunci trebuie sa fi u cel nominalizat pentru aceasta functie si sa fi sprijinit.In primul rand fa una din astea apoi o sa te indrume altii cum si ce ai de facut.

| RoberT1993 a răspuns:

Au drepate da tot au uitat ceva sa fi cu gura si pumnumare ca se zice ca cel cu gura si cu pumnu sau arma mare face legea adevarata

| Moler2012 a răspuns:

Fie candidezi ca independent, dar trebuie sa strangi nu stiu cate semnaturi, fie esti nominalizat de un partid.
Cat despre studii, daca tu candidezi la tara, nu conteaza ce studii ai; sunt chiar si mecanici care candideaza in mediul rural. Dar pentru oras e necesar sa ai o facultate terminata, sa fi ceva: jurist, doctor...
Fireste, poti fi mecanic si poti candida in mediul urban, dar nu voteaza nimeni.