| amandina_9414 a întrebat:

Cum se face admiterea la liceu pe baza de medie?

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Buna amandina!, Inscrierea in liceele de stat se face fara examen, pe baza mediei de admitere, compusa din media generala obtinuta la tezele cu subiect unic si media generala de absolvire a claselor a V-VIII. Ambele au o pondere de 50%.(media celor 4 ani de gimnaziu si de cei 25% media notelor de la testele gen PISA)! Exceptie fac liceele/clasele pentru care se sustin probe de aptitudini, clasele cu regim de predare bilingv pentru care se sustin probe de verificare a cunostintelor de limba moderna si clasele cu predare in limbile minoritatilor nationale, pentru care se sustin si probe de verificare a cunostintelor la limba materna. Sper sa-ti de folos, bafta, bye!

2 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

O sa-ti explic mai simplu, pe baza mediilor din gimnaziu si de la tezele unice sau testele nationale se face o singura medie, cam mult de calculat, iar cu acea medie vei intra la liceu, atata timp cat inveti si ai note bune vei intra fara probleme la liceu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mai multe informaţii aici: www.edu.ro/admitere
Pa, pa.