| Reanna a întrebat:

Cum se numeste acea meserie in care faci jocuri de calculator?
(si nu ma refer la acele jocuri slabe.ex: Mario )

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde la ce parte a jocului lucrezi. daca scrii efectiv codul trebuie sa fii programator, daca realizeazi grafica trebuie sa fii designer, daca proiectezi scenariu trebuie sa fi regizor, daca proiectezi motoarele fizice trebuie sa stii fizica si geometrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Programatori in mare parte, artisti (desenatori, graficieni) producatori executivi ai jocurilor si scriitori (writeri) care scriu povestea si scenariul.

| Onio a răspuns:

Pentru jocurile moderne sunt mai multe feluri ce posturi: programatori, graficieni, persoanele care se ocupa de povestea jocului, desenatori (cei care fac schitele "Storyboard-ul" ) etc.