Întrebare recomandată | mois a întrebat:

Daca am facut postliceala de asistenti medicali si vreau sa predau in invatamant o disciplina din medicina, ce alte studii mai trebuie sa fac (modulul pshihopedagogic?, facultate de medicina?)?

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pentru a fi profesor iti trebuie neaparat studii de specialitate de lunga durata ( deci o facultate), plus studii pedagogice.

| diaac a răspuns:

Depinde la ce nivel vrei sa predai. Daca vrei sa predai la nivel de liceu (de exemplu, biologie), poti sa faci doar modulul psihopedagogic din cate stiu. Nu este o facultate, ci doar un modul. Iti ajunge facultatea de specialitate si modulul (daca tu postliceala ai terminat, te sfatuiesc sa te interesezi mai departe daca iti trebuie sau nu si o facultate). Daca vrei sa predai o disciplina din domeniul medicinei la nivel universitar, trebuie sa ajungi sa faci doctorat.