| CravataAlbastra a întrebat:

Daca am licenta in științe economice, pot face un master pe științe penale?

8 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Daca inveti dreptul in paralel, da. Altfel, nu faci fata neavand cunostintele necesare.

| laSoledad a răspuns:

Poti da admitere la orice master vrei, atata timp cat stii materia ce se cere la examenul de admitere. Intra pe pagina facultatii unde vrei sa faci masterul si cauta cartile si materia ce se cer la examenul de admitere la master.

| DoarBogdan a răspuns (pentru laSoledad):

Dar nu se da examen de admitere la orice master.

| laSoledad a răspuns (pentru DoarBogdan):

La majoritatea programelor se da.

| DoarBogdan a răspuns (pentru laSoledad):

Eu stiam ca la majoritatea se intra pe baza unei note care este stabilita de nota luata in licenta unde se adauga un factor determinat pe baza domeniului de licenta finalizat si eventual un interviu sa stie lumea cu cine sta de vorba (si posibil si un test/examen in unele cazuri).

Sa nu dai worried (sa stii ca am cautat un emoticon mai bun in situatia asta dar nu am gasit altul [daca se pune si asta])

| laSoledad a răspuns (pentru DoarBogdan):

La litere, matematica, info, inginerie, stiinte economice, drept si altele am vazut pe site ca se da examen. Da, se ia in considerare si nota la licenta, dar si un anumit examen (scris sau oral)

| DoarBogdan a răspuns (pentru laSoledad):

E pai daca pui problema de scris SAU oral da. Eu la inginerie nu am dat scris :/ iar aici la mate/info/litere nu se da decat interviu oral (pe langa restul) ca sunt cam la aceeasi universitate. La stiinte economice cred ca e la fel. Cel putin in Timisoara.
Gata tac big grin

| laSoledad a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai, depinde de facultate. La Bucuresti, Cluj, Sibiu, din cate stiu, predomina scrisul. Dar fiecare facultate isi stabileste diferit forma de examinare.