| anonim_4396 a întrebat:

Daca fac la ASE facultatea de contabilitate dupa absolvire pot sa ma angajez doar contabil sau pot si ca economist, manager sau la banci, avand in vedere ca am terminat academia de studii economice?

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

La specializarea contabilitate, o sa faci mai multe tipuri de contabilitate. O sa incepi cu bazele contabilitatii si pe asta se vor cladi alte materii precum contabilitate financiara, contabilitate de gestiune, contabilitate aprofundata, contabilitate manageriala, conta bancara, etc. Apoi ai sa treci la controlling, audit intern si raportare financiara. Daca mai inveti pe parcurs si cate ceva legat de finante, ai putea linistit intra si intr-o banca sau ai putea ajunge si in managementul financiar pe viitor, asta daca nu vrei sa ramai pe contabilitate financiara in firme. Insa, si pentru finantisti, si pentru cei din comert, achizitii si logistica, si pentru cei din banca, contabilitatea e de baza. Daca ai cunostintele alea avansate de conta, poti cladi usor pe ele orice materie conexa cu contabilitatea (finante, comert, banci, asigurari). Bafta!