| AlexandruPorfir a întrebat:

Dacă faci scoala de subofițeri de pompieri poți avansa la Ofiter prin munca multa, silința și altele?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Pentru a ajunge ofiter trebuie sa fii facut o Academie militara sau o facultate.

| sierra1 a răspuns:

Dacă la "și altele" ai inclus și academia, da, ai dreptate

| 13kill13 a răspuns:

Mai este și varianta posturilor din sursă internă(sau externă în alte cazuri). Trebuie să ai studii superioare, pe domeniu dacă se cere, te înscrii pentru posturile scoase, treci prin toate probele cerute și dacă te numeri printre fericiți, felicitări! Ești ofițer!