| DaReZon a întrebat:

Daca invat acasa pentru a fi programmer si nu voi face facultate imi va trebui neaparat o diploma pentru a ma angaja la o firma?

6 răspunsuri:
| kurinkita a răspuns:

In ziua de azi si daca ai vrea sa te faci spalator de toalete, tot vei avea nevoie de o diploma, valabil doar in Romania.

| Dana211 a răspuns:

Pai in primul rand e posibil sa iti trebuiasca ceva diplome care sa ateste faptul ca tu ai acele cunostinte, diplome pe care le poti obtine facand diferite cursuri si pe care le poti inscrie si in CV, lucru destul de esential daca vrei sa fi chemat la un interviu. Eu cunosc pe cineva care a invatat tot acasa si a facut diferite cursuri online (asta in conditiile in care terminase facultatea de medicina veterinara, decif ara nicio legatura) si e foarte buna in domeniu, lucrand pe multi bani.

| tr3ig a răspuns:

Frate programarea nu o inveti de acasawinking sta calm, nu esit bill gates sau copilu care a facut facebooku, si nici vreun pui de hakerwinking fugi si fa o faculta de informatica, si daca inca nu ai ajuns inscriete la un liceu de informatica. te va ajuta multwinking bafta si pune mana pe care serioswinking

| m2704 a răspuns:

Da,iti trebuie diploma pentru a dovedi ca ai studiat si ai urmat un curs de calificare.

| AlexUnderADS a răspuns:

Nu, nu iti trebuie neaparat diploma dar depinde de ce anume vei sti sa faci. Fratele meu a fost programator multi ani, la doua firme iar ce-a de a doua firma l-a promovat si de aproximativ 3 ani este manager. Nici pana in ziua de azi nu a terminat facultatea. Dar e adrevarat ca este foarte bun in meseria lui, nu ca sa il laud dar vreau sa spun ca trebuie sa fi foarte bun pentru a fi angajat fara diploma. A, si ce l-a ajutat pe el sa se angajeze este un numar foarte mare de diplome dobandite la multe olipiade si concursuri.

| ianis88 a răspuns:

Normal nu.ti trebuie sa ai diploma ca te angajeaza pe ce ai in cap, dar problema vine atuci cand alta persoana are si facultate in domeniu dar si stie ce faci tu + altceva, atunci el cu siguranta iti v.a lua locul tongue