| Loredana_Nicoleta_1999 a întrebat:

Daca termin ingineria pot deveni programator? Sau lucrator in IT?

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Daca esti inginer in IT da.

| Bondarel99 a răspuns:

Poți sa te făci programator bineînțeles. Dar ideea nu e dacă ai voie sau nu, ci ca la inginerie nu sunt materii unde te învață programare, o sa ai maxim un curs sau 2 despre calculatoare dar atât, nu faci cine știe ce. Iar ca programator trebuie sa știi foarte multe in domeniu, deci trebuie sa înveți singur.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ingineria e un domeniu atat de vast... una e sa termini constructii de masini, alta e sa termini mecanica, alta e sa termini AC ul.

| Adiav a răspuns:

Salut, poti sa mergi unde vrei, depinde ce fel de inginerie faci. Poti sa devi ambele, depinde unde te angajezi, nu stiu din ce localitate esti, daca crezi ca o sa te ajute la angajare ar fi ok sa faci si master dupa terminarea facultatii.

| TheArchitect218 a răspuns:

Da. Personal (lucrez de 7 ani în programare java), îți recomand domeniul. Desigur, trebuie să te pasioneze, altfel nu merge (banul ca unic stimulent nu e suficient).
Avantaje: satisfacție (din moment ce știi că multe mii de oameni îți folosesc aplicația), bani cu carul dacă ești bună și greu de înlocuit (în materie de tehnologiile pe care le stăpânești).
Dezavantaje: formare continuă - nu te oprești niciodată din învățat (dacă îți place în schimb n-ar trebui să fie asta o problemă), sedentatism.

Mie mi-a plăcut. Programarea și filozofia ce-mi mai pun rotițele în mișcare, altfel cred că aș muri de plictiseală.

| MariusDB a răspuns:

Sunt multe tipuri de inginerie, cu cat aduci mai multe detalii, cu atat mai bine.