| DaReZon a întrebat:

Cum asi putea deveni programator pe calculator? Mi-ar placea foarte mult. Termin acum a 8 a si as vrea sa ma duc la mate-info. M-ar putea ajuta cu ceva?

Răspuns Câştigător
| ProSys a răspuns:

Salut!
Pentru a lucra in acest domeniu in primul rand trebuie sa iti placa ceea ce faci.Gandeste-te ca programarea este cel mai dificil capitol al informaticii.Aranjarea unui text intr-un document Word sau lucrul cu ferestre se numeste operare ci nu programare.In al doilea rand ai nevoie de pricepe si multe cunostiinte.Incepe cu ceva usor, gen Pascal.Nu te apuca brusc de C++ pentru ca il vei gasi plictisitor si vei renunta.Profilul pe care il alegi la liceu este potrivit pentru acest tip de cariera, insa importanta majora o au studiile superioare, mai precis facultatea. Dupa ce termini cu studiile te poti angaja sau poti crea aplicatii ce le vei putea vinde firmelor.Chiar daca este o slujba grea, dar solicitata, salariul este atractiv.Un programator incepator in Romania castiga undeva pe la 800 - 1000 de euro, iar unul senior poate lua si 10.000-15.000 de euro.

Succes in viitoarea cariera! happy

| abcdef123 a răspuns (pentru ProSys):

Da....sunt de acord cu tine

1 răspuns: