| Adyy5 a întrebat:

Daca vrei sa faci Medicina trebuie sa fi bun la fizica/matematica?
Pe langa chimie si anatomie de ce materii mai ai nevoie ca sa poti urma Medicina?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Materia cu care trebuie sa rezonezi in mod special este Biologia in general, nu strict Anatomia. La facultate, se folosesc gandirea specifica fizicii, si gandirea specifica chimiei. Tocmai de asta se da admitere din aceste materii. Iar Matematica in sine, cel putin in formele ei mai specializate, iese din schema.

| LadyRoses a răspuns:

Ai nevoie mai mult de biologie, nu prea are treaba cu matematica sau fizica. Daca esti pe stiinte ale naturii, o sa ti se explice de acolo.

| DomnulMacaroana a răspuns:

Nu prea are treaba cu fizica si matematica, In unele situatii cum ar fi biochimia sau genetica e bine sa stii ceva de baza de la matematica, dar nimic complicat.