| andreeaeml1200 a întrebat:

De ce încă crede lumea ca o femeie care are multi bani și e independeta, este și o femeie usoara, cu o munca usoara si bani murdari?
Sunt atatea femei bogate si singure care au facultate, lucreaza la birou si au bani, dar lumea tot le desconsidera si crede ca acei bani nu s facuti cinstiti? De ce este misogina lumea, mai ales barbatii care zic asta? Daca o femeie are bani, nu inseamna ca e curvă sau damă de companie.

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este o preconceptie larg raspandita datorita acelor femei vulgare care fac orice pentru un trai bun, de lux.
De la prostituatele care practica si OF sau videochat pana la veritabilele taraturi care la 25-30 de ani se casatoresc cu mosi de 80 de ani plini de bani.
Evident ca exista femei destepte si frumoase care au preferat pe munca lor sa faca bani cinstiti!
Tu ai intrebat si eu am raspuns.

| dullcat a răspuns:

Se numeste dublu standard.Un barbat fix in aceeasi pozitie nu ar fi etichetat curva.

| anonimg a răspuns:

Păi cine zice că bărbații care câștigă bani mulți sunt considerați altfel?
Cu acte sau fără acte, toți care câștigă bani mulți nu sunt cinstiți. Salariile nu trebuiesc făcute de guvern; și cine se întreabă "de ce", a făcut facultatea doar ca să câștige bani -adica din egoism, și are o judecată coruptă la fel ca a membrilor instituției mai sus menționată.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Cu acte sau fără acte, toți care câștigă bani mulți nu sunt cinstiți."

De fapt majoritatea sunt cinstiti. Sau in orice caz, mult mai cinstiti decat sarantocii. Faptul ca vedem tot felul de infractori din randul celor "bogati", nu inseamna ca saracii nu fac infractiuni, sau ca nu ar face, dar ar fi in locul primilor. Un lucru e cert, esti mult mai in siguranta intr-un grup de milionari, decat intr-unul de saraci.

"Salariile nu trebuiesc făcute de guvern; "

Salarizarea e facuta de stat doar pentru angajatii de la stat, nu pentru toti. In plus, nu guvernul stabileste limitele salariale ale angajatilor de la stat, ci parlamentul.

| Frank51 a răspuns:

O femeie care are facultate și lucrează la birou nu face "mulți bani", oricum percepția fiecăruia asupra bogăției este foarte diferită.

Referitor la propria ta percepție, având în vedere generalizarea, cel mai probabil nu ai gândit ce ai spus, ci a fost o răbufnire de moment fără rost. Nu cred că ce ai spus mai sus te reprezintă, toți am generalizat cândva.

| andreeaeml1200 explică (pentru Frank51):

Sunt diferite functii la birou, poti sa ai si minimu pe economie dar si mai mult de atat.
Este doar un exemplu din viata reala, ai luat-o intr-un mod ciudat

| Frank51 a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Eu bogăția(materială) o văd în palate și trilioane de euro, după cum am spus, percepția fiecăruia este diferită.

Mă repet, generalizarea nu este sănătoasă, nu toți bărbații, sau nu toată lumea are prejudecăți.

| Holiday a răspuns:

E vorba de invidie. In general, saracii prefera sa creada ca cei care au bani fac tot felul de lucruri necurate pentru a-i obtine, decat sa vada evidenta, si anume ca cei cu bani sunt mult mai inteligenti, harnici, educati, etc, ca ei.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

"Cei cu bani sunt mult mai inteligenti, harnici, educati..."
Dacă ar fi fost așa atunci Romania ar fi fost printre primele țări intrate în UE cu normă întreagă. Dar bogații României -că nu vorbesc despre străini că nu-i cunosc, nu trăiesc în țările lor- sunt corupți cu toții, și fără excepție toți cei care ne conduc țara (că toți sunt bogați (așa s-o fi nimerit, ca toți să fie bogați, și niciunul sărac).
Eu judec după ce văd și aud. Și judecata mea este dreaptă. Pentru că un pom îl vezi după roade, adică după ce vezi și auzi despre bogății țării. Corupția, lăcomia, și tot felul de imoralități sunt lucrurile de care sunt guvernați, și nicidecum hărnicia de care vorbești. Faptele lor se văd, oricât de mult s-ar jura ei că ar fi cinstiți. Oamenii trebuie să se compare după Legea lui Dumnezeu. Acesta este standardul, și după el va judeca Dumnezeu toate faptele, gândurile și intențiile noastre. Pe toate acestea El ni le va descoperi înaintea întregului univers. Prin ochii lor, bogații se vad poate cei mai cinstiți oameni, și ei cred că Dumnezeu a fost Acela care i-a binecuvântat cu acele bogății. Dar faptele lor ascunse vor fi date în vileag înaintea tuturor.
Legea lui Dumnezeu este clară: dacă Dumnezeu a binecuvântat un om a făcut-o nu pentru ca bogatul să-și dărâme hambarele și să-și construiască altele mai mari; ci a făcut-o ca să-și împartă averea cu cei săraci. Crezi că degeaba nu le place oamenilor să asculte de Dumnezeu?
Eu nu sunt aici să judec pe nimeni. Lucrarea mea este să spun tuturor să înceapă să se teamă de Dumnezeu și să trăiască în ascultare de El, mai înainte ca harul Său să se retragă de la ei definitiv.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Cat timp in Romania va mai bantui misticismul bigot, nu vom ajunge prea departe.
Sa iti bazezi dezvoltarea economica pe dogme mistice e prostie in forma pura. Cand vad de astia ca tine, imi dau seama ca romanii chiar isi merita soarta, si ca, asa imbecili cum sunt multi dintre conducatorii Romaniei, sunt totusi mai mult decat poate ar merita cetatenii.

Dar oricum, conducatorii unei tari sunt fix oglinda poporului.

| Hyperion7 a răspuns:

Generalizând.

| DeMicUnCălător a răspuns:

E mult mai ușor să judece decât să înțeleagă.

Răspuns utilizator avertizat
| katin a răspuns:

Mentalitati idioate. Mai ales ca barbatii nu suporta ca o femeie sa fie mai desteapta ca ei. Evident, nu vor recunoaste asta niciodata. Vor veni cu alte argumente. Stai sa apara suntserios sau sierra sa vezi numai ce pot spune!
Va curge multa apa pe raurile lumii pana cand valoarea femeii va fi recunoscuta.

| Xexexexexer a răspuns:

Frustrari.
In familia mea mereu femeile au avu pozitii mai bune si salarii mai mari decat barbatii,
Femeile din ziua de azi fac facultati in timp ce barbatii fac Glovo.
O sa fie tot mai mari diferentele intre genuri, sa vezi atunci misoginism si sexism.
Majoritatea care gandesc asa au avut mame casnice, care i-au sters la fund pana la 30 de ani, si nu-si pot imagina ca o femeie independenta pentru ca o au exemplu pe mama-capusa.