| anonim_4396 a întrebat:

De ce și persoanele inteligente și atente la detalii se pot înșela?
Vin cu un exemplu: un tânăr se angajează într-un domeniu ca și începător, neavând vreo experiență sau calificare.
Șeful lui este inteligent, abil, precis și atent la detalii.
Ei bine, în timpul cât angajatul-novice lucrează acolo în perioada de probă, nu prea se descurcă și nu excelează.
Șeful nu îi spune în față, dar celorlalți angajați, colegi veterani ai novicelui, le zice că tânărul nu are nici o șansă în acel domeniu, că nu e pentru el, că nu-l duce mintea la așa ceva, etc.
Ei bine, novicele pleacă de acolo și se angajează în altă parte, dar în același domeniu. Învață și după un timp ajunge expert în domeniul cu pricina, excelând chiar.
Din asta reiese că primul lui șef s-a înșelat în privința lui, subestimându-l, acel șef inteligent și atent la oameni și detalii.

De ce un tip atât de inteligent precum acel șef, s-a înșelat și în ciuda abilității sale de a citi oamenii, nu a reușit să vadă potențialul tânărului angajat?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Dar cine spune că acel sef avea acea abilitate de a citi oamenii?
Nu inseamna ca un sef poate fi mai bun decat un angajat. Doar statutul de sef il face sa creada ca stie totul.
Am intalnit cazuri in care angajatul stia mult mai multe si i se inventau greseli doar pe acest motiv.
Exemplu, am patron economist dar a invatat de la angajati anumite chestii pe care nu le stie, in domeniul in care lucrez.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Pare a rezumat de beletristica, povestea asta.

Motivele sunt multe.
Uite unul:
Potențialul perceptibil al unui om e si in funcție de ambitia lui. Daca in momentul x un om nu are ambitie, nu va face bine. Si este ca atare perceput ca nu are potential.

Poate in momentul y sa capete ambitie si asta sa se reflecte in performanta lui.

In alte cuvinte... Oamenii nu sunt buni in a citi potențialul intrinsec al unui om fara ambitie.