| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii parinti sunt asa materialisti? De ce vor pentru copii lor doar bani? De ce nu se gandesc ca fara iubire nu suntem cu adevarat fericiti? Suntem oameni e normal sa luam totul de la zero, sa muncim, sa "crestem" financiar cu fiecare zi care trece. E normal sa fim astazi saraci iar dupa 15 ani de munca sa fim mai instariti. Daca Dumnezeu si-ar fi dorit sa fim toti bogati, ne-ar fi lasat pe toti bogati dar nu a fost asa. Exact asta este scopul, sa muncim, sa ne chinuim si dupa un timp sa adunam roadele muncii noastre.Care mai e farmecul vietii daca am avea totul? Viata nu inseamna doar cluburi, bani aruncati si distractii.Atunci cand murim trebuie sa facem asta cu un anumit bagaj de experienta.Nu ma intrebati la ce ne va folosi pentru ca nu stiu acest lucru dar stiu ca fiecare lucru pe care il obtin cu sudoarea fruntii mele, il obtin cu satisfactie! Consider ca daca unii oameni stau pe strazi, acest lucru li se datoreaza comoditatii.Comoditatea e unul dintre lucrurile care ne afecteaza cel mai mult.Cand mergem sa cautam un job nu ne convine aia, nu ne convine cealalta.Pana la urma totul incepe de jos.De exemplu:Ca student, astazi poti lucra ca maturator, maine cand postul de vanzator e liber avansam, iar dupa terminarea facultatii poti fi chiar managerul acelui magazin.Astazi lucrurile nu stau deloc asa.Studentii dar nu numai ei, se gandesc"cum sa lucrez eu ca maturator". In viata nu conteaza ca esti student sau nu, conteaza sa stii ca totul se incepe de jos.Si intr-adevar astazi esti maturator dar cu rabdare si ambitie, maine poti chiar tu sa iti deschizi un magazin! In ziua de azi e foarte greu, mai ales in Romania si sunt foarte multi oameni care muncesc toata viata si dupa 20 ani de munca reusesc sa isi cumpere o garsoniera. Dar oare ce au facut acesti oameni sa schimbe asta? Nimic.Stiu ca un loc de munca se gaseste foarte greu dar in viata chiar daca ai un loc de munca, poti sa mai faci un curs sau sa cauti si alte locuri de munca pentru ca poti avansa. Eventual dupa ce acumulezi o anumita experienta intr-un domeniu te poti gandi sa iti cauti de munca in strainatate pentru cat timp vrei tu.
Astept parerile voastre!

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Parerea mea este ca acei parinti nu sunt chiar asa de materialisti,sau daca sunt,sunt din dragoste pentru copii lor.Ei stiu ca este greu sa iti formezi o cariera si sa ajungi ceva in viata pentru ca si ei au trecut prin asta si vor ca baiatul sau fata lor sa aiba o viata mai usoara(asa se explica cum de multi parinti lasa copiilor lor casa,bani,masina, etc).E ceva normal ca un parinte sa doreasca copilului lor sa aiba totul, asa este din cauza spiritului protector pe care il au fata de copii.Majoritatea parintilor gandesc obiectiv cand vine vorba de pruncii lor si incearca sa ii fereasca de munca aceea grea pe care au avut-o si ei.

| Illegalfreako a răspuns:

E foarte interesant,, textul'' tau. Pur si simplu unii oameni prefera sa dea mita (la scoli, etc) ca sa para mai superiori si sa nu depuna atat de mult efort.