| coolstory a întrebat:

De ceva vreme tot am discutii cu tata in privinta liceului(sunt in clasa a opta) el zice ca" nu poti sa te descurci in viata fara matematica, chiar si la facultatea de drept iti trebuie matematica".Eu am medii la matematica de 9 si 10(vreo 2) dar nu imi place,nu imi place ce invat. Stiu ca suna putin cam ciudat,dar nu am ce sa-i spun, cum sa-l conving ca se poate trai si fara materia asta.Imi plac limbile straine si vreau sa merg la filologie ca sa devin traducator-interpret sau poate jurnalist.Ce credeti,e un profil bun?
Se pot face bani si fara matematica,nu?
La profilul filologie nu se da bac-ul din mate,este vreo problema daca as vrea de exemplu sa ma orientez mai tarziu prin absurd spre contabilitate,adica s-ar putea sa nu fiu admis la facultate?(nu ma refer la faptul ca nivelul de matematica studiat ar fi inferior, ci la diploma de absolvire).
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| EireneP a răspuns:

Am avut aceeași problemă ca și tine,dar le-am explicat frumos la ai mei că nu-mi place matematica,nu-mi face comfort s-o învăț plus la aceasta întreabă-i pe ai tăi,dacă vor ca copilul lor să aibă un lucru ce nu-i place,să se ducă cu moralul la pământ la serviciu pentru că urăște cifrele, să-i strice toată viață doar din cauza că cineva a spus că fără mate nu faci nimic pe Terra, eu pe ai mei i-am convins și acum sunt la liceu la profil uman cu puțină mate, sper că ai să-i reușești să-i convingi, deoarece viitorul tău e în mâinile tale și trebuie să ți-l alegi corect!

5 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Se poate si fara matematica, dar matematica te ajuta sa gandesti rational.

| Paulla a răspuns:

I call bullshit on this one. Se pot face bani fără matematică şi încă mulţi. Ca avot de exemplu poţi câştiga mai mult decât poţi cheltui şi nu-ţi trebuie matematică la drept...
Nu, nu e nicio problemă, poţi să dai la orice facultate vrei din câte ştiam eu, numai că n-ai să ştii mai nimic.
Nu ştiu cât te ajută matematica să gândeşti logic(mai mult ca logica(materia aia odioasă, pe care ai să o faci în a9-a), asta-i clar), dar eu personal n-am nicio tangenţă cu ea, sunt paralelă(elev la ştiinţe naturale aici, şi încă o clasă bună). Se învaţă, sigur, dacă te chinui... dar are rost să te chinui când oricum nu vrei să urmezi o facultate ce ţine de real?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista facultati la care ai nevoie si de mediile la mate, dar sunt de profil (info, fizica, mate )

in general profilul real iti deschide mult mai multe sanse pe viitor si iti creaza si un mod de gandire mai rational mai ales ca mai ai 4 ani pana la facultate si poti sa te razgandesti.

daca tu esti deja hotarat asupra viitorului tau nu are rost sa te chinui cu ceva care nu iti place.

oricum matematica se regaseste peste tot, de aceea faci si ceva matematica la liceu chiar si la filologie

| mixxjim a răspuns:

Te poti descurca in viata fara mate, dar mai greu :)) Iti trebuie mate si la drept daca te faci avocat pe comercial, trebuie sa intelegi anumite lucruri legate de situatia financiara a firmelor. Exista mai multe domenii in care poti activa stiind mate bine, fara mate paleta e multa mai limitata. Daca insa simti ca nu vrei si nu vrei asta n-o face, daca nu-ti place poti sa fii in cel mai tare domeniu care foloseste matematica si sa mori de foame, fiind valabil si invers - sa fii foarte tare si banos intr-un domeniu care nu foloseste matematica.
Dat fiind insa ca esti inca relativ mic, ca-n 4 ani se pot schimba multe - si din punct de vedere legislativ, dar si al gusturilor tale, gandeste-te o solutie de compromis, care v-ar putea impaca si pe tine, si pe tatal tau: profilul de stiinte sociale. De aici poti da si la drept, si pe la ASE (daca te razgandesti pana atunci), ca faci economie, si romana si limbi straine, si ceva pe jurnalism, deci ai fi mai pregatit pentru mai multe domenii fara prea multa matematica. Poti vedea aici ce materii si cate ore se fac http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/ss.htm
Bacul se da la aceleasi materii ca la filo (fara mate) dar faci si ceva mate, cat sa poti incerca pe la vreo facultate "rasarita" din senin pe parcurs, daca e cazul :)

| mg112mada a răspuns:

Buna! Si eu am fost in situatia ta, dar ai mei parinti ma lasa sa decid singura, sa nu ma influenteze, ca de un eventual esec sa nu dau vina pe ei.Asa ca, trebuie sa ii spui tatalui tau ca e viata ta, ca tu stii mai bine la ce te pricepi si la ce nu.Matematica exista peste tot, nu iti fa griji.Eu am ales sa dau la stiinte sociale, ca mai departe sa dau la psihologie.De o viata intreaga asta stiu ca voi face.Stiintele sociale, dupa parerea mea este un profil mult mai bun decat filologia, dar asta este parerea mea.
Nu uita ca la uman e multa toceala, deci trebuie sa muncesti, nu gluma.Eu iti urez multa bafta in continuare si nu stiu, vorbeste si tu cu mai multi fosti/actuali liceeni care au facut filologie, vezi ce se intampla.Si eu am vrut sa dau la filologie intensiv engleza, dar la mine in judet nu este, este doar bilingv.Mult succes si sper ca te-am ajutat cat de cat!