| Maripapaia a întrebat:

Salut.
Sunt în clasa a XI-a, filologie intensiv engleza. După terminarea liceului as vrea sa merg la UAIC Iasi si sa învăț limbi străine. Limbile pentru care vreau sa aplic sunt rusa și italiana. Italiana o știu deja foarte bine deoarece am învățat în Italia pana în clasa a XI-a și o să-mi fie destul de ușor sa ma specializez, iar rusa o știu foarte puțin pentru ca am învățat rusă la școala in clasa a 9-a și după nu am mai continuat deoarece am venit în România. Eu as vrea sa devin profesoara de limba italiana și traducătoare de limba rusa, dar în România nu prea sunt scoli în care se învață limba italiana, decât la București. Întrebările mele sunt :
1) limba rusa este considerata o limba rara? Este plătita bine?
2) care este diferența dintre un traducator și un traducator autorizat?
3) dacă eu învăț aceste doua limbi la facultate, pentru a deveni traducator/interpret e nevoie sa dau acele examene pentru a obține atestatul de traducator?

1 răspuns:
| Alverto a răspuns:

Pai traducător pentru ce? poate profesoară, da.
Și nu lb rusă nu rară, și nu prea este plătită bine in România deoarece nu e nevoie să existe asemenea limbă, cel mai frecvent se face franceza și engleza