| elenasofia a întrebat:

De la un profil de economic poti sa devi politist/a?

Răspuns Câştigător
| Infraverde a răspuns:

Nu contează profilul. Poţi deveni poliţist şi dacă ai făcut profilul Prelucrători prin aşchiere. Ce contează e să ştii foarte bine limba română, o limbă de circulaţie internaţională (engleză, sau franceză), şi să ai o condiţie fizică bună, pentru probele fizice.
Din câte ştiu, vei da un examen, subiecte din limba română şi limba aleasă de tine, iar cei ce iau peste 7, dau proba fizică. Aceasta are 2 părţi - traseul cu obstacole (căţărat, sărituri la capră, jaloane, sarituri în lungime, flotări, etc), şi proba de rezistentă (2 km, parcă). Celor ce trec de probele astea li se repartizează locurile în funcţie de media celor 4 ani de liceu.

3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Sigur ca da.

| ImmortalQueen a răspuns:

Iti recomand profilul de stiinte sociale.este facut pentru dorinta ta! Aici conteaza foarte mult limbile straine, Lb. Romana si Istoria, exact ceea ce se cere politistilor; pot sa iti zic din proprie experienta ca este un profil extraordinar atat pentru ceea ce iti doresti tu cat si pentru alte planuri de viitor( in caz ca te razgandesti); este profilul ideal cam pentru orice ganduri de viitor.
Multa bafta! Pa, pa!

| fuzzer a răspuns:

Bineinteles,nu liceul/profilul conteaza, ci, ce faci dupa.De pilda dai la academia de politie.Si iesi direct subofiter.Mult succes! Si eu vreau sa ma fac politist, poate intalnim la probe.batting eyelashes