| christine99 a întrebat:

Doar persoanele care au terminat facultatea de management pot conduce o firmă?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Realitatea demonstreaza ca nici nu trebuie sa ai multa scoala si totusi sa te descurci in afaceri.
Am cazul unui cunoscut care nu are mai mult de 8 clase si are o firma in top 10 la noi in oras, el fiind administrator /patron, o conduce tiranic dar se pricepe la afaceri si castiga bine.

| Bondarel99 a răspuns:

E foarte greu (aproape imposibil as spune) sa gasesti pe cineva care sa te puna la conducerea unei firme daca nu ai niste studii in domeniu. Daca e firma ta nu e nicio problema, poti sa o conduci linistit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oricine poate fi managerul unei firme

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O poate conduce oricine, dacă știe ce să facă.
O firmă are un patron un proprietar, care poate să fie oricine, doar să aibă capitalul de pornire și să nu aibă cazier. El se poate angaja pe el însuși ca administrator, sau să angajeze pe cineva să conducă firma. Nu există nici o recomandare legală ca acesta să aibă studii, dacă știe să conducă o firmă este suficient.

| Yurisa a răspuns:

Oricine poate conduce o firma daca are bani de investit si o idee buna.
Daca faci facultatea de manegemenet nu iesi de acolo director de firma, ce naiba laughing

| laSoledad a răspuns:

Pentru toti cei care dau raspunsuri de genul "Nu îți trebuie facultate ca să conduci o firmă sau să îți faci una, ai nevoie doar de bani." - da, sigur, de aia sunt atatea firme falimentare in Romania. De deschis o firma e usor, important e cum iti mentii clientii si firma profitabila si competitiva pe piata. Acolo intervine arta managementului.

Unii oameni care n-au facut managementul si care totusi au firme profitabile se datoreaza in mare parte faptului ca au deschis o afacere in domeniul in care sunt pregatiti. Degeaba ai bani daca n-ai know-how in domeniu, expertiza, experienta, parteneri in consiliere finanicara.

| Daniel323 a răspuns:

Am un vecin milionar in euro care are 5 firme.Are doar 10 clase terminate cu greu.
Dar are talent la afaceri si la oameni.
Poti sa faci 5 facultati de management, daca nu ai talent nu faci nimic.

| Maripapaia a răspuns:

Oricine ar putea să-și deschidă o firmă. Nu-ti trebuie facultate sa deschizi sau sa cumperi una. Important e sa ai bani. Problema e ca nu toți stiu sa țină pe picioare o firmă. Deci in concluzie, daca vrei sa-ti deschizi o firmă, dar care sa meargă bine si sa ai de castigat din ea, e indicat sa urmezi facultatea de management. Tine de cunoștințele antreprenorului si de capacitățile lui.

| Norti0013 a răspuns:

Nu îți trebuie facultate ca să conduci o firma sau să îți faci una, ai nevoie doar de banii.