| anonim_4396 a întrebat:

Pana la urma, ce inseamna de fapt management? Aud tot felul de persoane vorbind ca nu stiu care a terminat facultatea de management si acum are o slujba in China la o mare firma bla bla bla. Adica, daca termin facultatea de management ce slujbe pot avea? In afara de manager (apropo, ce face mai exact un manager? :d)

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Management este un proces complex care inseamna la un loc organizare, gestionare, conducere a unei societati, a unui proces, in fond orice trebuie "manageriat". si parintii tai fac ceva management cand organizeaza casa, cu banii de care dispun, cu lucrurile de care e nevoie in casa (avetu x lei dar trebuie mancare, haine, utilitati platite, rate, masina, etc.), adica impart si banii, programeaza platile etc. si tu faci managementul tau personal, cand iti organizezi orele de scoala, invatatul iesitul cu prietenii, iesitul cu persoana iubita, unde, cand, ca mai trebuie sa tii cont si ce bani ai. manager nu e doar pe vanzari - ai si managementul calitatii, managementul proceselor decizionale etc, managerul este in general o pozitie pe o scara ierarhica in cadrul unei firme mai mari, sunt grade de manageri-mager, senior manager, general manager etc. si au in subordine mai multe persoane, deseori fara sa aiba obligatoriu studii de management. mai gasesti si aici ceva informatii http://ro.wikipedia.org/wiki/Management

2 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

To manage=A te descurca
Este un fel de director care lucreaza in vanzari (Orice fel de vanzari)

| Itstimetosayhello a răspuns:

Manager inseamna directorhappy... e manager de vanzari, manager general, de exemplu