| CostinHehe a întrebat:

Doresc sa ajung pilot dar am miopie ( -1, 75 si -1, 0). Daca ma operez ma accepta la proba medicala? Am 17 ani

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca te operezi, probabil că da. Dar scoala de piloti costă undeva la 40.000 de euro. Pret informativ.
Ma indoiesc să ai aceasta posibilitate.

| MistarGoGu a răspuns (pentru darrio2007):

Unde dai... si Unde crapă! No hate! Omul întreba de o problema medicală NU de bani. Poate are părinți cu posibilitati materiale sa il ajute? Ii cunosti familia? Genul asta de descurajari nu stiu daca face bine cuiva. Si daca nu ar avea părinți cu bani este problema fiecaruia cum isi rezolva cariera profesionala!

| MistarGoGu a răspuns (pentru darrio2007):

Daca ti-ai dori Un Rolls sau un Bentley si ar veni unul la tine sa iti spună " Bai sărăcie lasa visele si plimbă -te cu Loganu lui bunica-tu " cum te-ai simti? Nu prea bine cred!

| darrio2007 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Asa, si? I-am raspuns si pe parte medicală.
Ai luat foc?

| darrio2007 a răspuns (pentru MistarGoGu):

I-am expus realitatea. Care-i problema?

| MistarGoGu a răspuns (pentru darrio2007):

Nuuuu! Doamne Fereste! DACA luam foc in 45 de minute incendiul ajungea la Poarta Kremlinului iar Vladimir fugea cu elicopterul la frig in Siberia...

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu o sa poti, deoarece chiar in urma operatiei nu o sa ai o vedere ceruta. Operatia nu-ti asigura acuitatea perfecta, dar mai ales campul vizual pe care il are un ochi sanatos.
Si mai este ceva: un ochi operat nu stiu daca rezista la camera barometrica.

| MistarGoGu a răspuns:

Singurii CARE pot sa iti spună ceva SIGUR sunt medicii de la INMAS *( Institutul National De Medicina Aeronautică si Spațială ) este in Bucuresti aproape de Gara De Nord in curte cu spital Witing. Fa vizită medicală si vezi care e treaba. Daca vrei licenta PPL *( pilot privat ) poate nu e asa restrictiv dar la CPL *( pilot comercial ) SIGUR sunt bareme mai stricte!