| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce termin liceul as vrea sa fac academia militara/politie.Ce probe trebuie sa dau si ziceti-mi va rog daca se merita (mai este o meserie de viitor etc) Funda

Răspuns Câştigător
| Assu53 a răspuns:

Deci fi atent aici big grin eu sunt la academia tehnica militara big grin si crede-ma daca ar fi odata sa mai aleg nas mai da aici big grin te terorizeaza profii aici big grin, admitere vei da asa : prima data faci fisa medicala, dupa care vei da un psihologic care are foooarte multe intrebari si dureaza cateva ore bune, dupa psiholgic vei da probele sportive care constau intr-un traseu aplicativ in care vei avea urmatoarele exercitii ( sper sa nu uit cv) : saritura de pe loc din 2 sarituri sa ai 3. 5metri, dupa aruncare cu 4 mingi la poarta, 8 tractiuni, mers in echilbiru, saritura peste lada, saritura intr-un careu, mers taras pe sub un gratar, mers printre obstacole cu mingei medicinale, si alergat 25 m. Dupa alergare 2 km ceva in jurul a 9 min si 10 sec. Urmeaza un test situational, in care te pune intro situatie si tu trebuie sa rezolvi sati vada capcitatile de conducator. Dupa testul la engleza, si mate fizica, aici iti vei alege specializare happy de preferat sa iti alegi ca beneficiar altceva in afara de mapn pentru ca la mapn sunt f multi candidati mai plus cei de la liceele militarewinking. Iti urez baftawinking, funda?big grin

3 răspunsuri:
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Da,este o meserie de viitor. ai locul de munca asigurat inca de cum terini facultatea plus un salariu foarte bun.
Terminand academia de politie, iesi direct ofiter.
http://www.academiadepolitie.ro/
Aici gasesti mai multe informatii.
Cat si grile care s-au dat la admitere in anii trecuti.
Problele se dau la sport(alergare de viteza si de rezistenta), romana, engleza sau franceza si istorie.
Mai multe informatii vei gasi in link-ul de mai sus.
Si eu tot la academie imi doresc sa ajung.
Te pup si Succes!

| IonutSiAtat92 a răspuns:

In primul rand, ma scuzi ca raspund dupa ani de zile, dar daca mai esti online, sau daca poti sa vezi ce-ti spun, atunci NU.Nu merita sa lucrezi in armata, politie, jandarmerie etc...Astea nu sunt meserii... Daca vrei iti dau eu nume de meserii frate.Si salariile sunt oribile.

| IulioNagato a răspuns:

Normal ca se merita deoarece:

Siguranta locului de munca
Salari bune (in raport cu restul)
Facilitati date de stat
Cresterea salariului in raport cu gradul ( Un Locotenent are 2, 900 RON si este cel mai mic grad dupa ce ai absolvit Academia de pol.)

Probe:
Sport :Flotari 30-50, Tractiuni, Cross
Istorie Universala, Romana
Engleza (in special gramatica)
Romana (in special gram.)

Vb de Academia de politie!
s
per ca te-am ajutat, funda?