| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca de la anul se schimba probele de amditere la Politia de Frontiera? ( scoala de pregatire a agentilor, Oradea)?
Si daca ai sub 1.70 nu mai poti intra?

4 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Limita de înălțime se scosese, s-a introdus iarăși?

| WayhaughtK a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Asa am inteles de la 2 profesori, apoi nu stiu. Sper sa nu. Ca eu am 1, 68-69. Si nu cred ca m-ar accepta.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru WayhaughtK):

Intra pe site-ul poliției si citeste regulamentul. Dar nu cred ca s-a schimbat, deoarece se anunța.

| Ionut231312 a răspuns:

Singura proba care se va schimba este proba sportiva, unde se mai adauga cateva obstacole:
-saritura in lungime va fi de 2 metri(minim 1.80 pentru a nu fi eliminat dar vei fi depunctat cu 3 secunde)
-mersul pe banca tinand in mana greutatile: greutatile vor fi acum de 10 kg(nu de 5 ca anul trecut)
-inaltimea caprei se va modifica(de la 1.20 la 1.30)
-inaltimea lazii se va modifica(de la 1.60 la 1.70)
-greutatea manechinului va urca, de la 40 de kg la 60 de kg
-se va adauga detenta(trebuie ca din alergare sa atingi o minge de tenis atarnata intr-un saculet la o inaltime de 2.55)(nu este greu pentru persoanele inalte(de exemplu daca ai 1.80-1.90 si ridici mana deja ajungi pe la 2.10-2.20, deci detenta ar fi de 40-30 de centimetri, foarte usor)
-nu sunt sigur, dar mi se pare ca anul asta daca nu nimeresti panoul cu mingea de handbal(din cele 2 incercari) vei fi eliminat(din nou, nu sunt sigur, sunt speculatii din multe parti)
-la final, la proba de alergare va trebui sa cari dintr-o parte in alta cate 6 jaloane(anul trecut erau 5)
-acest nou traseu trebuie terminat pana in 3 minute si 20 de secunde(deci cu 55 de secunde mai mult ca anul trecut)

De retinut: NU S-A INTRODUS NICIO INALTIME, SI NICI NU SE VA INTRODUCE MOMENTAN.