| AnMa a întrebat:

E bine sa fi arhitect? am auzit ca facultatea dureaza 6 ani (stiu ca am doar 13 ani laughing dar asta visez de mica :X si acum nu stiu ce sa fac...)

Răspuns Câştigător
| z8 a răspuns:

E f bine, mai ales daca-ti place. O profesie banoasa care iti mai si place si care-ti exerseaza si creativitatea, puterea de a inova, de a integra sisteme revolutionare, de a lucra in echipa ( cu inginerul de rezistenta si cu inginerul de instalatii ).

Este grea facultatea ( aia de stat, ca aia particulara, nici nu iesi arhitect din ea, sau doar pe hartie ), este ea 6 ani, dar gandeste-te ca tu o sa profesezi aprox. 40-50 ani. Este si frumoasa.

Tata-i arhitect, fratele meu e inginer, eu am cochetat cu arhitectura ( dar m-am axat pe afaceri ), deci am cunostinte...sa zicem "peste medie ". Bafta!

5 răspunsuri:
| inginer a răspuns:

E bine. Eu lucrez cu arhitecti si toti o duc bine. Daca iti place, merita; ne lipsesc arhiecti buni. Chiar daca e 6 ani, e relativ usoara (fata de constructii) si poti sa iti gasesti de lucru din anul 3-4, pentru ca sunt multe firme care cauta studenti (si ii platesc cam prost, dar macar faci experienta). Trebuie sa ai vedere in spatiu si sa desenezi frumos. La Iasi se da examen - parca 3 probe de desen foarte stricte, va trebui sa faci pregatire cu putin inainte (cateva luni), cu un profesor de la facultate, pentru ca cerintele sunt altele decat cele de la desen de la liceu. Stiu ca tot in Iasi e si un prfil de design - ceva legat de arhitectura la liceul Octav Bancila. Probabil ca mai sunt si in alte orase.

| andrei95 a răspuns:

Este foarte bine e o meserie banoasa dar sa stii ca nici odata nu se stie pana ajungi la facultate mai este si poate te mai razganesti

| Cryssbest a răspuns:

Cunosc arhitecti - despre niciunul nu pot spune ca "traieste decent", ci ca sunt "plini de bani". Totusi, te avertizez ca gandirea ti se va schimba in timp - esti micuta si acum, la 13 ani. Este posibil - de fapt este aproape sigur - ca la 15 ani vei vedea altfel lucrurile. La 16 ani vei prefera sa alegi "dreptul" sau mai stiu eu ce alt profil si tot asa... Iar la final de liceu, cand vei avea 18 ani, sa razi de ce visai candva sa faci (adica "Arhitectura") si sa alegi o cu totul alta facultate - "Jurnalism", de pilda.

| AnMa explică:

Multumesc pentru raspunsuri si le multumesc si celor care vor mai da raspunsuri big grin

| Alex0194 a răspuns:

Greu de crezut ca ramai la acelasi gand, insa cunosc pe cineva care este arhitect si castiga foarte bine (in comparatie cu alte slujbe) si din ce am vazut, desenele le lucreaza pe calculator, doar da dimensiunile si le deseneaza singur programul (numai ca licenta pentru autocad ca acesta este programul, este extrem de scumpa -cu miile de euro- dar se scot banii).