| fratiikaramazov a întrebat:

E cineva dintre voi la Facultatea de geografie? Imi puteti da cateva detalii, cum e acolo?

Răspuns Câştigător
| taviyamato a răspuns:

Eu sunt student in anul 3 la facultatea de geografie din Sibiu. In general sunt vreo 3-4 specializari : Turism, planificare teritoriala, cartografie topografie. Ei bine, aici incepe partea distractiva, daca nu te duci la facultate intr-un oras gen. : Cluj, Timisoara, Iasi, Bucuresti iti iei teapa cu specializarea, adica nu vei urma ceea ce doresti pentru ca nu sunt destui studenti. Cel mai bine e la Bucuresti unde faci fotogrammetrie la planificare teritoriala, faci practica in institutiile de cadastru, problema e ca se intra greu acolo daca nu ai meseria de topograf, la meteorologie e pilareala curata, la turism e greu si nu esti platit bine in Romania. Iti spun altceva, nu se pune accentul pe practica suficient de mult, eu mai degraba ti-as recomanda facultatea de inginerie topografica unde lucrezi cu harti topografice si obtii diploma de inginer topograf. La Geografie la Bucuresti faci facultatea cu masterat si obtii un amarat de titlu de : Lucrator cadastral rolling on the floor. Un inginer topograf castiga foarte mult in Romania gen 1000 de euro tata, daca ai lucrari castigi mai mult, se pune pret mare pe diploma aceea, la univ. 1 decembrie din Alba Iulia se intra gratis pentru ca sunt locuri de la stat. E interesant ca la toate profilurile de geografie faci topografie, eu cunosc pe cineva a carui tata a fost doar tehnician topograf, si-a cumparat casa acum 8 ani, dupa ce a terminat facultatea acum are casa cu 3 etaje si 5 masini, si e o meserie unde vei fi jumate pe teren jumatate la birou la proiectare, vei lucra cu arhitecti si alti geografi. Oricum dupa ce faci 3 ani topografie la alba poti face frumos un master in G.I.S. ( Geoinformatica - la Cluj, Iasi, Bucuresti, Timisoara ) si vei avea un C.V. de invidiat.

| fratiikaramazov explică (pentru taviyamato):

Multumesc pentru informatii. Eu as fi vrut sa dau in Bucuresti la turism nu la topografie dar o sa iau in calcul si raspunsul tauwinking Si in caliate de inginer topograf cu ce te ocupi, ce faci concret?

| floresdemayo a răspuns (pentru taviyamato):

Hey! Esti sibian? Spune-mi, ce mai face proful Voicu Victor Vedea, mai predă?

3 răspunsuri:
| taviyamato a răspuns:

Pai eu sunt la turism in anul 3, nu e mare branza pentru. ca in turism vei lucra la agentie, nu se merita sa faci 3 ani asa, mai bine faci topografie si inveti GIS ( geoinformatica ) la Orange angaja geoinformatician, este un domeniu foarte bun, ROmania se pregateste sa lanseze satelit in spatia, va fi nevoie de specialisti pentru ca daca vom avea satelit, imaginile vor fi ieftine, dar pana atunci fa topografie si folosesti GISul cat mai mult in topografie, plus de asta daca esti bun in domeniu, gasesti job in strainatate, eu as incerca sa fac 2 specializari in acelasi timp, sa fac si cartografie dar de obicei este specializarea aceea topo-cartografie... plus de asta daca ai o diploma universitara in geografie poti lucra in multe domenii printre care protectia mediului sau logistica-transporturi- etc. e bine sa ai mai multe specializari... dar nu iti recomand la turism pentru ca nu se merita, nici la meteo NU se merita, trebuie sa inveti relieful, GIS si ceva practic cum e topografia daca vrei sa te angajezi la privat, sau sa iti deschizi firma. intra pe linkedin si vezi si tu cu ce se ocupa geografia, multi absolventi lucreaza in strainatate.