| clauditsa_6216 a întrebat:

Este cariera de psiholog una de succes? Am nevoie neaparat de informatii despre aceasta cariera. Cele mai bune primesc fundita :*

Răspuns Câştigător
| Chris a răspuns:

In Romania, probabil ca nu. La noi, cel mai frecvent psihologii sunt confundati cu psihiatrii, si implicit daca consulti un psiholog esti declarat nebun, de aici rezultand si persoanele care refuza sau amana la nesfarsit vizita la cabinetele acestora. Am deviat usor, insa, desi am tot respectul pentru psihologii adevarati si exista si exceptii, nu cred ca este o cariera de succes. Cel putin nu in momentele acestea si nu in Romania, repet.

4 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Doar daca iti faci planuri sa pleci in afara, altfel nu se merita, doar daca vresi sa stii tu pentru tine anumite lucruri

| Blueblueblueeah67 a răspuns:

Cred ca e cea mai naspa meserie ever! pentru ca trebuie sa te preocupe toate problemele altora.sad naaaspa.

| Oana_4496 a răspuns:

In Romania, psihologii sunt confundati cu psihiatrii. Daca vrei sa pleci in afara, poate deveni o cariera de succes.Insa,banuiesc ca stii ca trebuie sa te implici foarte mult in problemele clientilor tai. Daca tie iti place si crezi ca e o meserie care te caracterizeaza, atunci de ce sa nu devii psiholog. Mult succes!

| Oana_4496 a răspuns:

Eu cred ca este o cariera foarte frumoasa, dar care la noi in tara nu prea este de succes.Cred ca stii ca aceasta cariera implica foarte mult placerea de a ajuta pe ceilalti.Aceasta cariera nu trebuie urmata doar din motive financiare. Daca tu crezi ca te caracterizeaza si iti place sa faci aceasta meserie, atunci mergi tot inainte.Iti doresc succes, indiferent de ceea ce vrei sa faci!