| chiriacMadalina a întrebat:

Este cineva aici care face Facultatea de Constructii din Iasi? Daca da, imi mai poate da cineva cateva informatii? As vrea sa urmez aceasta facultate, doar ca nu am auzit cele mai bune lucruri despre profesori, despre calitatea informatiilor de acolo. Am citit pe forumul facultatii din Cluj si parea o meserie ok, banoasa, dar e prea departe si costa prea mult sa pot invata acolo.

2 răspunsuri:
| geotechnical a răspuns:

Buna Madalina.Eu am terminat doua specializari in cadrul Facultatii de Constructii din Cluj, sa stii ca ii o facultate tehnica deci o sa se bazeze pe matematica, mecanica, fizica, ...etc.La fel este si la Iasi si la Timisoara si la Bucuresti, aceleasi materii de baza se fac,poate difera doar abordarea profesorului fata de materie.Iar referitor la partea financiara,aceasta trebuie sa fie pe ultimul loc, daca tu iti doresti sa fii un adevarat profesionist in domeniu, cu cat esti mai bun in domeniu, cu atat o sa te caute mai multi si o sa iti ofere si satisfactie materiala, deci uneori mingea este in fielul tau, depinde cum vrei sa joci, daca esti determinata sa fii printre cei mai buni, asta inseamna sacrficarea unei parti din timpul liber si studiu individual.Am colegi care lucra si pe 1500 lei si pe 2500 lei si pe 3000 lei unii si pe 5000 lei.Depinde in mare parte si domeniul in care lucrezi, executie, proiectare, managment de proiect, ofertare, evaluator imobiliar, etc. (este un domeniu destul de vast si ai de unde alege). Daca mai ai intrebari in masura in care pot iti raspund!

| chiriacMadalina explică:

Multumesc pentru informatii! Nu as avea posibilitatea de a studia la Cluj, mai aproape fiind Iasiul. Iar o prietena imi zicea ca facultatea de aici nu e la fel de buna precum cea din Cluj, dandu-mi drept exemplu o cunostinta care a luat BAC-ul la limita. Ii dau dreptate intr-un fel. Dar cred ca indiferent de facultate, daca iti place si iti vei face treaba bine, e imposibil sa nu iti gasesti loc de munca. As avea de ales intre Matematica, Geodezie si Constructii. Dar sunt foarte nehotarata.