| Biiiia2394 a întrebat:

Este de viitor facultatea de jurnalism? Ce poti iesi sigur dupa aceea?
Ce stiti despre facultatea de geografie? Ce iesi dupa absolvire?
Fundita :p

3 răspunsuri:
| taviyamato a răspuns:

Depinde la facultatea de geografie ce specializare are, in general sunt vreo 5 specializari din care doar la vreo 3 ai sanse de viitor, la turism unde salariile sunt de kko si stres mult si nu prea iti trebuie in primul rand facultate, la planificare teritoriala unde faci practica la institutul de fotogrammetrie, si la cadastru dar aici recomand o facultate de inginerie topografica, nu de geografie, mai era sectia de cartografie, dar daca faci un master. Eu spun sa mergi la geografie oriunde dar nu la meteo, protectia mediului sau turism, sunt cele mai INUTILE profiluri de facultate acolo nu au nici o noima si la astfel de profiluri se poate exploata studentu prin dictare deci bataie de joc. Daca ai bani fa la Bucuresti facultatea de geografie daca nu la Iasi, dupa aia timisoara sau brasov, e sectie de inginerie topografica la alba iulia si un inginer topograf castiga in jur de 1000 de euro pe luna, multi ingineri topografi refuza sa spuna salariu pentru ca le e frica de concurenta, ca e un domeniu bun.

| taviyamato a răspuns:

Eu sunt student in anul 3 la faucultatea de geografie sectia turism, si e aiurea eu daca as avea bani m-as duce la planificare teritoriala la Bucuresti si la master as obtine titlul de cartograf si lucrator cadastral. Daca as avea mai putini bani as merge la alba iulia la inginerie topografica. Acolo sunt locuri platite de stat si faci doar 3 ani si te poti intoarce in orasu natal sa ocupi post la firme private de topografie GIS si cadastru sau lucrezi direct la oficiul de cadastru si publicitate imobiliara, regulile sunt foarte stricte pentru domeniu si studiile sunt vitale, singurele studii viabile sunt cele de inginerie topografica!

| Bebe09 a răspuns:

Sora mea a facut jurnalismul(la universitate in Buc)si acum este la master tot acolo,nu stiu ce sa-ti zic este o meserie de viitor,poate, la inceput o sa ai un salariu de nimic si dupa ce avansezi, salariul o sa-ti creasa.Cat despre cea de geografie,verisoara mea a terminat acolo si acum este receptionere,deci intelegi. Facultatile sunt bune, dar dupa ce le termini sa pleci in strainatate ca sa ai un post asigurat, aici in Romania nu prea ai sanse! Sper ca ti-am fost de ajutor! pupici