| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo diferenta daca faci facultatea la buget sau platita? Ma refer daca la angajare se face vreo diferenta.

4 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Da [doar de salariu daca te incadrezi la privat si cit priveste pregatirea /da este [la stat totusi se invata] la privat se cumpara. si nu uita ca la un concurs sau un interviu. sau chiar si o proba. daca nu stii degeaba ai hirtia ca ai facut facultate.

| LoryM22 a răspuns:

Atat la stat cat si la privat exista nepotism, mita, etc asa ca oriunde te-ai duce trebuie sa-ti placa, sa inveti cu placere, si sa lucrezi, ca degeaba termini la stat la buget daca ai experienta zero, poate vine unul de la privat cu 3 ani experienta si atunci cine mai este in avantaj? In ziua de azi se cere experienta, de duci la facultate unde iti poti permite, acum e la moda ASE-ul sunt mii de economisti care stau cu diploma acasa si nu au de lucru(am dat un exemplu ca am prietene care au terminat si acum lucreaza in PR)au invatat 3 ani degeaba.Cu eventualele cunostinte din facultate, in proportie de 20% te ajuta in gasirea unui job, restul este practica frate ca asta conteaza degeaba teorie daca nu e practica, din practica inveti cel mai mult.Multi dupa facultate care au invatat(am prieteni care au terminat si au invatat)iar acum nu mai stiu nimic din facultate s-au reprofilat si au experienta in domeniul care activeaza, deci bafta si ai grija.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La privat se face mult mai putina carte decat la stat.
La angajare conteaza cat stii, intr-adevar, dar sunt situatii in care anumite facultati nu sunt recunoscute /acceptate de angajator.

| mdaaa a răspuns:

Nu mai conteaza asa de mult pentru ca orice angajator isi atribuie dreptul de a te supune la o luna de proba deci intr-un final va conta foarte mult cate stii si nu cate diplome ai, si cum te descurci, mi se pare deplasat comentariu ca la privat totul se cumpara(eu urmez o facultate de stat)eu cred ca oriunde poti invata si deveni un profesionist totul tine de tine si de ambitia ta.happy