| LanguageMaster a întrebat:

Facultatea de drept oferă șanse mari de angajare după absolvire?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ofera prea mari sanse, decat daca esti foarte bun. Poti continua cu INM ca sa devii judecator sau procuror, examen de admitere in baroul de avocati sau in profesia de notar ori executor judecatoresc.
In rest doar daca iti gasesti un loc de munca ca jurisconsult/consilier juridic, secretar de consiliu local, mediator, etc, ceea ce este destul de greu, daca nu ai relatii.

3 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Nu mari, uriase, imense! Da: angajat la McDonald's, KFC, Dedeman, vanzator de cartele. Doar 10 absolventi dintr-o promotie devin avocati, asa a fost la mine. Restul se multumesc sa aiba o diploma in sertar.
Daca nu ai cum sa dai masini indrumatorului nu ai nicio sansa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sansele sunt aproape de 0. Doar daca gasesti pe pile sau ca si consultant in domeniul legal

| Cybele a răspuns:

E foarte greu sa te angajezi in domeniu daca faci dreptul. Fa aceasta facultate din placere dar nu pentru un job ca asta se gaseste foarte greu. Sau poate ai noroc!