| andreea567890123 a întrebat:

Facultati in care intru cu dosar si sa fie si bune?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La toate facultatile de doi bani intri cu dosar, la cele serioase si bune, se intra cu examen si invatat pe rupte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu vrei sa faci o facultate de ce te chinui

| Frank51 a răspuns:

La 95% din facultati intri cu dosar. Dupa cum am mai tot spus, depinde de persoana cum trateaza facultatea si ce planuri are.

| gabicoo a răspuns:

Centrul de studii europene Jilava! Aici intri la sigur cu dosar penal!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La facultatile serioase se da examen de admitere. Pana si la cea de drept de la UBB se da un test de verificare. Si se pica daca nu esti atent si tratezi testul superficial. Nu mai spun de facultatea de medicina, politehnica, academia militara etc. Eu cred ca la facultati ar trebui sa se dea macar un test de limba romana. Asa se da si la o amarata de postliceala cum este scoala de politie care tine numai un an.
Daca te bazezi ca se intra numai pe dosar inseamna ca vrei sa ai diploma si atat!
De la UBB Cluj ar fi facultati serioase: Drept, Matematica si informatica, Fizica, Litere. Si facultatea de economie (FSEGA) a ajuns un fel de apa de ploaie, toata lumea termina cu o licenta in contabilitate si lucreaza pe urma in Mall pentru ca nu au habar de cifre si calcule. Daca esti desteapta inveti si dai examen la medicina, se cauta medici cat de multi. Sunt atatea academii militare in tara (Sibiu, Brasov, Bucuresti, Constanta). Si acolo ai postul asigurat. Acolo iti trebuie sanatate de fier in primul rand si sa te duca mintea sa inveti. Am zis sanatatea intai pentru ca probele medicale sunt eliminatorii si sunt extrem de exigente. Sa vezi perfect, sa nu ai alte boli, defecte corporale etc.
Unde se intra numai pe dosar este cam cu semnul intrebarii, cam toata lumea trece si nu se aleg cu nimic dupa MAREA ABSOLVIRE. Rog sa fiu contrazis daca nu am dreptate.
Si politehnica merge foarte bine si se cer ingineri in o gramada de domenii: mecanici, electricieni, programatori etc. Dar acolo din ce stiu se da examen din matematica, fizica si altele. Cam peste tot dai examen daca vrei sa lucrezi IN DOMENIU dupa absolvire. Ti-am mai zis de medicina, esti doamna doctor dupa absolvire si dupa ce ai intrat la rezidentiat. La politehnica esti doamna inginer cu salariu de peste 2000 euro pe luna. La armata doamna ofiter. Nu avem cu compara cu facultati fantoma de genul: educatie fizica si sport, geografie, stiinte politice, business, studii europene, istorie si filosofie si altele. Spor si alege bine pentru ca o facultate in regim bugetat o faci numai o data! Daca ai bani sa le platesti poti face cate vrei si cand vrei, multe sunt doar bani aruncati pe geam.

| TheWznd a răspuns:

Poate ar ajuta sa mentionezi cam ce facultate ai dori sa faci? Sau macar in ce oras?

Nici o facultate nu e buna, daca nu o folosesti pe viitor pentru a avansa in cariera.