| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii aleg sa intre la facultati pe baza de dosar si altii pe baza de examen? Cele cu examen sunt mai bune?

Răspuns Câştigător
| Andreea6031 a răspuns:

Facultatile cu admitere iti cer sa ai cunostinte destul de elevate in domeniul respectiv. In acelasi timp ele vor sa isi selecteze elevi cat mai buni, dar pe meritul lor, nu pe baza notelor de la bacalaureat, care de cele mai multe ori sunt subiective, deoarece modul de supraveghere si de desfasurare al examenului este diferit de la o institutie la alta.

3 răspunsuri:
| dydy1 a răspuns:

Aleg pe baza de dosar ca nu sunt suficienti de buni sa ia examenul

| Sorrynel a răspuns:

Eu stiu ca " la dosar " trebuie sa ai toate diplomele tale, iar " la examen " trebuie sa dai un fel de test cu punctaj. Uni aleg " dosarul " deoarece nu mai trebuie sa dea examen si arata doar niste diplome, iar altii aleg " examenul " pentru ca nu au diplome, le-au pierdut, nu au indeajuns. Asta-i parerea mea, sper ca ti-am fost de ajutor!

| Diana_7718 a răspuns:

Cele cu examen nu sunt mai bune neaparat, dar se considera ca avand un program de selectie mai dur, in facultatea respectiva nu vor intra decat studenti care invata mult. Spre exemplu, pentru a lua cu usurinta examenul de la ASE se stie ca e nevoie de indelungi pregatiri si meditatii la matematica.