| anonim_2270 a întrebat:

FUNDA+VOT l toata lumea! poti deveni ambasador al altei tari daca esti roman? sau trebuie cetatenie neaparat? poti sa te faci ambasador daca faci facultatea de limbi straine + masterat? >big grin

1 răspuns:
| QueenofLove a răspuns:

Buna...poti deveni doar ambasadorul Romaniei in alta tara sau daca ai a doua cetatenie dobandita din nastere ca de exemplu, cetatenia rusa...de regula ca sa iti fie mai usor faci Facultatea de stiinte politice si apoi faci Universitatea de studii diplomatice.un fel de master care dureaza intre 6 luni si un an(costa 500 de euro), dar ca sa fiu sincera, daca doresti meseria de ambasador trebuie sa lingusesti si nu ajungi ambasadoare la varsta de 25 de ani, ci dupa 45 de ani ca sa arate experienta ambasadorului. Sper ca ti-am fost de folosbig grin