| Alex202020 a întrebat:

Hei! Am si eu o intrebare. Ce face PR-ul unui artist, unui cantaret? Ce face el mai exact, cu ce parte se ocupa? Multumesc!

3 răspunsuri:
| Ana9999 a răspuns:

PR=Public Relations Un specialist PR trebuie sa faca facultatea de Comunicare si Relatii Publice pentru a invata sa creeze o imagine favorabila unui produs sau, cum ai zis, unui artist sau cantaret. In general el se ocupa de research, adica afla informatii referitor la ce anume se crede despre acel artist sau cantaret, tine legatura cu jurnalistii, pentru ca acestia sa stie exact ce sa scrie si sa nu se ia doar dupa zvonuri, monitorizeaza presa in timpul unor evenimente, creeaza comunicate de presa sau prezentari, se ocupa cu organizarea evenimentelor si cu social media (comunicarea din mediul virtual de pe Facebook, Twitter si ce alte retele de socializare mai sunt, aproape niciodata un artist nu posteaza singur informatii online, in general exista specialisti care posteaza si eventual vorbesc cu cineva online, daca e cazul). De cele mai multe ori este angajata o echipa de specialisti PR.

| Alex202020 explică (pentru Ana9999):

Si de exemplu, daca nu fac o scoala in domeniu, ci doar niste cursuri care la final sa primesc certificat de atestare?
Adica, eu sunt fanul unei artiste si imi doresc sa ii devin PR. Pot deveni? Deja o promovez pe unde pot, si ea nu are un PR

| Ana9999 a răspuns (pentru Alex202020):

Pai banuiesc ca un curs se adreseaza doar spre un anumit domeniu, de ex. comunicatul de presa, deci vei putea lucra doar pe acea parte pe care o inveti la curs, iar pentru altele vor fi altii. Acum depinde mult si de acea artista, poate ca nu vrea ea sa aiba un PR sau nu isi permite, sau poate are vreo ruda care se ocupa de relatiile cu publicul. Chiar si avand facultate, nu stii sigur daca poti deveni PR pentru un anumit artist, depinde mult si de criteriile lui de selectie si de preferintele lui, ca in orice meserie si aici se incepe de jos, cu lucruri marunte si abia dupa ce ajungi sa te faci remarcat incep sa fie interesati artisti de tine. In orice caz, mie mi se pare o meserie destul de grea, pentru ca daca faci vreo greseala se taxeaza imaginea artistului si implicit si imaginea ta, iar cum aproape orice se poate interpreta in ziua de azi, trebuie sa ai mare grija ce scrii sau ce zici.