| andraaaaam a întrebat:

Hei! As dori o parere a studenților din FSEGA Cluj. Cum vi se pare facultatea asta? Pe mine m-ar tenta marketing sau statistica si previziuni economice, dar nu stiu ce perspective de angajare as avea dupa, oscilez intre FSEGA si Drept.
M-ar ajuta orice parere, sfat, experienta personala.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Experienta de student UBB. Alege statistica pentru ca este mai exacta decat marketing care tine sa fie o poveste goala. Finante banci imi pare chiar mai ok. Lucrezi intr-o banca dupa absolvire. Sau cel putin o firma de contabilitate, sunt multe prin Cluj.
La drept e alta mancare de peste. Sunt foarte multi care termina si reusesc la admiterea in barou (daca vrei pentru avocat). Dar nu sunt atatea locuri unde sa faci "ucenicia". Ca avocat stagiar trebuie sa stai pe langa un avocat definitiv. Sunt foarte multi avocati prin Cluj dari birourile sunt cam pline. Am vorbit cu mai mult avocati pe care ii cunosc personal. Au zis ca cererile sunt multe dar nu au unde sa ia atatia avocati stagiari. Decat daca mergi prin alte judete sau orase de pe langa Cluj-Napoca. Daca vrei sa dai la INM trebuie sa inveti foarte bine inca din facultate si sa te pregatesti foarte bine pentru admitere care nu este o joaca. Se poate ajunge procuror sau judecator. Stiu cazuri de oameni saraci care au ajuns procurori dar au stat cativa ani acasa dupa absolvire de s-au pregatit pentru INM. Dreptul iti ofera mai multe perspective si mai banoase dar trebuie sa pui osul la treaba.
Nu poti compara un simplu economist de la FSEGA cu un absolvent de drept care a reusit la INM si va ajunge procuror sau judecator. Ca statut social si salariu nu ai ce compara.