| ASMA14 a întrebat:

Hei,intentionez sa fac ceva de viitor.Si oscilez intre o postliceala asistent de farmacie si un curs de tehnician veterinar.Care credeti ca e mai bine platit si mai de viitor.Sa stiu ca imi gasesc de lucru.Multumesc

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru un viitor mai stralucit recomand sa faci o facultate
daca ar fi dupa mine ti-as recomanda sa mergi fie pe farmacie sau asistent medical (asistent medical generalist)

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca tehnician veterinar!
Asistent de farmacie inseamna vanzator intr-o farmacie, unde ajuti farmacista de servici sa vanda medicatie care nu este pe reteta, ca cea d epe reteta este obligatia ei sa o predea pacientuluis i sa explice ce nu are voie, cum s eia produsul samd. Ca asistent in farmacie ai obligatia sa speli rafturile, geamurile, speli pe jos, faci curat in depozit, asezi marfa pe raft, stergi rafturile de praf samd.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tehnician roboti...

| adryang78 a răspuns:

Cred că asistent de farmacie ar fi o alegere mai inspirată. Se găsesc destule locuri de muncă în domeniu, iar industria farmaceutică este în continuă creștere.

| Dragobeta a răspuns:

Tu te duci pentru bani nu ca sa faci o meserie folositoare?
Gasesti de lucru in ambele domenii. Dar daca nu te duci sa ajuti omul sau mai ales animalul, fa-te tarabagiu. E si asta de viitor.

| ASMA14 explică (pentru Dragobeta):

Da ma duc si pentru bani daca tot plec de acasa la munca, ca daca ar fi sa facem toti ceea ce ne place cu adevarat majoritatea am fi someri, deoarece unele pasiuni nu sunt atat de cautate sau nu faci nimic cu ele. Ceea ce mi as fi dorit eu era asistent veterinar insa uitandu-ma pe ejobs la locuri de munca, sunt 2 in tot judetul doar, iar salariile din spusele unei cunostinte e minim pe economie.Nu cred ca ii convine cuiva sa ia salariu 2300 de lei si 700-800 de lei sa ii dea pe naveta.In prezent lucrez la o fabrica, salariu 2800 iar tot salariul se duce pe chirie si facturi! E normal sa mi doresc sa fiu si castigata din meseria mea

| LisaJulie a răspuns:

Tehnician veterinar! Ai mai multe posibilități după ce termini aceasta postliceala

| StrugureanuMihnea a răspuns:

Buna ziua. Ca medic, te sfatuiesc sa te orientezi spre medicina. Daca esti dispusa sa urmezi o postliceala, de ce nu o facultate? Si ca medic vei gasi intotdeauna de munca. Daca nu vrei sa urmezi medicina ( poate nu suporti sangele desi, toti studentii au aceeasi reticenta in primul an de facultate dar se vindeca pe parcurs) amandoua caile pe care vrei sa mergi sunt bune. Ca asistent de farmacie vei gasi de lucru, poate putin mai greu pentru ca sunt foarte multi liceeni care urmeaza calea aceasta dar vei gasi. Ca tehnician veterinar... si cu aceasta calificare gasesti de lucru. Problema este UNDE vrei sa gasesti un post. Ca tehnician veterinar gasesti usor de lucru mai mult pe la ferme si societati mari de ambalare a produselor alimenare, deci in mediul rural. Ca asistent de farmacie poti gasi mai repede loc de munca in orase. Oricum, parerea mea, daca tot ne-ai intrebat, este sa urmezi medicina : )

| Simpatic a răspuns (pentru StrugureanuMihnea):

Salutare,este medic sau student la medicina?
aici pe TPU schimband registrul, avem o multime de specialisti in nimic care in spatele unor softuri de tip openAI se cred cunoscatori ai tuturor domeniilor happy
am zis asta fara legatura cu tine!
ne bucuram sa avem si medici sau viitori medici aici
desi Romania este plina de medici stomatologi mai aleswinking
nu ca acestia nu ar avea importanta lor!