| Gusticel a întrebat:

Hei lume, am trimis CV-ul meu pe mail unei multinationale recomandata de decanul facultatii la care sunt. (pentru practica)
Cei care ati mai trimis, cam in cat timp ati fost contactati?
Si dupa ce se termina practica, pot ramane in continuare sa lucrez acolo? Asta daca imi place, desigur. Practica se plateste nu?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare firma are regulile ei.
Una poate nu raspunde deloc, alta poate raspunde a doua zi, alta peste 1 saptamana.

Unele pot organiza stagii de internship platit, altele nu.

| Gusticel explică (pentru suntserios):

Internship neplatit? Aoleu. Fereasca sfantul, daca imi zic aia de intership neplatit le inchid telefonul si le dau si block

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Practica nu e platita, practica e practica, te duci sa inveti.
Daca ar trebui sa ramai depinde de tine cum te faci remarcat si cat de mult te intereseaza ce se face acolo si apoi depinde de firma respectiva sa iti faca vreo oferta, altfel nu.

| Gusticel explică (pentru anonim_4396):

Mama. Eu am zis sa intreb asa la vrajeala de plata, dar nu imi inchipuiam ca nu se plateste. Se pare ca aflam lucruri noi. Minunat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gusticel):

Pai se va incheia o conventie cadru(ca un contract) intre facultate, tine si firma respectiva, vei avea un caiet de practica pe care il vei aduce la facultate dupa ce finalizezi practica si vei da si colocviu din cate stiu.
Nu ai precizat la ce facultate esti si in ce oras, poate iti pot spune precis cum sta treaba.

| suntserios a răspuns (pentru Gusticel):

Ok, am pierdut 2 minute raspunzand unui troll. Misto

| Gusticel explică (pentru suntserios):

Nu sunt troll.