| Marisa7 a întrebat:

Hei! Mă puteți ajuta cu ceva, am 14 ani eventual anul acesat am evaluarea națională clasă a-VIII-a, de mică îmi doresc să devin polițistă, dar mă puteți lămuri ce îmi trebuie mai exact. Vreau sa dau la liceul de Poliție Vasile Lascăr Câmpina.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista liceu de politie in Romania, la Campina exista scoala de agenti de politie "Vasile Lascar" si aceasta o poti urma abia dupa terminarea liceului cu diploma de bacalaureat si reusita la admitere. In liceu este bine sa urmezi un profil de stiinte sociale, te va ajuta la admitere.

| aliipt99 a răspuns:

Poate Scoala de Agenti de Politie Vasile Lascar, Campina. Dupa ce iei bacalaureatul vei putea sa dai admiterea acolo.Pana atunci trebuie sa intri la liceu (orice profil dar de preferat filologie, stiinte sociale). Dupa ce termini liceul o sa dai admiterea acolo si iesi subofiter. Daca doresti sa devii ofiter pe parcurs ai nevoie de Facultatea de Drept care dureaza 4 ani.Nu te duce la vreun liceu militar sau mai stiu eu ce..nu te ajuta cu nimic in viata! Nu ai nimic in plus fata de un copil care a terminat un liceu normal.

| Marisa7 explică (pentru aliipt99):

Păi și nu pot să întru direct din clasa a-8-a direct acolo?