| LexieG a întrebat:

Hei! S-a deschis cumva la Universitatea Babes Bolyai din Cluj ceva facultate de criminalistica combinata cu chimia? Am auzit ceva in genu. Si as dori mai multe informatii daca se poate. Pe site-ul universitatii nu am prea gasit.Cica aceasta noua specializare s-o format cu sprijinul politiei romane. HELP!

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Criminalistica ca și materie de studiu se face în cadrul Facultății de Drept și Academia de Poliție.
Poți face master în criminalistică, pshologia victimei, etc. dacă ai una din cele două facultăți.
Chimia este folosită în criminalistă prin diferitele substanțe care ajută la "citirea" sângelui (luminol se numește), etc.
Dacă te interesează această specialitate, găsești la biblioteca centrală din localitatea ta Tratat de criminalistică și acolo vei descoperii ce muncă minuțioasă face un criminalist prin treseologia eventimentelor de la locul faptei (este cunocut în literatură ca C.F.L./ constatare la fața locului), etc.
Succes pe mai departe.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Da, dar numai pentru nivelul de" master", nicidecum pentru un nivel de "licenta"--- nici nu se putea alfel!
Pe site-ul facultatii, specializarea " chimie criminalistica" apare in oferta educationala la nivel de master : http://chem.ubbcluj.ro/admitere/oferta-master-2013-fara-locuri.html